Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Beta-karoteny coraz bardziej potrzebne

11.02.2019
Autor: Anna Jarosik

Światowy rynek beta-karotenu czeka dynamiczny rozwój z uwagi na coraz liczniejsze zastosowania tej substancji w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Beta-karoteny są naturalnie występującymi organicznymi substancjami chemicznymi odpowiedzialnymi za czerwonawo-żółty kolor w roślinach. Ze względu na ich naturalnie występujący kolor są stosowane jako barwniki spożywcze m.in. w ramach produkcji napojów, wyrobów cukierniczych i pakowanych produktów spożywczych. Beta-karoteny w dużych ilościach są pozyskiwane ze źródeł roślinnych (z owoców, warzyw, alg i grzybów), zwierzęcych oraz z mikroorganizmów. W ten sposób zaspokajają nieustannie rosnące zapotrzebowanie na środki barwiące stosowane w wielu zastosowaniach końcowych. Beta-karoteny są ponadto związkami bogatymi w składniki odżywcze i przeciwutleniające, co generuje popyt na nie ze strony branży farmaceutycznej. Ponieważ beta-karoteny są naturalnie występującym retinolem, dlatego podczas procesu trawienia przekształcane są w witaminę A. To dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na beta-karoteny w żywności funkcjonalnej i przy przetwarzaniu pasz. Dodatkowo ze względu na wysokie stężenie przeciwutleniaczy i witaminy A, beta-karoteny znajdują również zastosowanie w kosmetykach naturalnych i syntetycznych.

Rosnące wykorzystanie beta-karotenu, m.in. w opracowywaniu naturalnych barw dla produktów spożywczych i napojów znacząco zwiększyło jego popularność wśród konsumentów. Poza produkcją żywności i napojów, beta-karoteny zyskują ogromne zainteresowanie u producentów suplementów diety. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie wśród konsumentów na kosmetyki ekologiczne i naturalne, producenci i ‘projektanci’ takich produktów zaczęli stosować beta-karoten jako kluczowy składnik wielu kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała. W ostatnim czasie naturalne beta-karoteny zostały wprowadzone do kosmetyków organicznych. W związku z tym oczekuje się, że pojawią się nowe produkty z naturalnymi składnikami, tj. beta-karoten, który ma przyczynić się do wzrostu globalnego rynku beta-karotenu. W Europie beta-karoten jest najbardziej korzystnym barwnikiem stosowanym w przemyśle spożywczym.

Beta-karoteny są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym i stanowią w nim naturalne źródło koloru, który do oferty produktowej wprowadza różne odcienie czerwieni, żółci i pomarańczy. Ze względu na pojawiające się zapotrzebowanie na naturalne składniki i dodatki, przemysł spożywczy wprowadził beta-karoteny jako standardowy środek barwiący w takich produktach, jak słodycze czy sosy.

Co więcej, jako prekursor witaminy A (prowitamina witaminy A) beta-karoten jest dość często wykorzystywany jako ważny składnik wzmacniający stosowany w żywności funkcjonalnej (przetworzone ziarna, ekstrakty owocowe, puree i inne). Oczekuje się, że zwiększanie konsumpcji beta-karotenu jako składnika funkcjonalnego będzie napędzać rynek beta-karotenu pod względem wartości i wolumenu.

Jako związek organiczny beta-karoten ma coraz większe zastosowanie w opracowywaniu leków i w procesie przetwarzania leków nośnikowych. Ponadto beta-karoteny są bogate w składniki odżywcze i przeciwutleniające, które leczą stres oksydacyjny i poprawiają funkcje poznawcze. Konkretnie te właściwości w ciągu ostatniej dekady stworzyły ogromne zapotrzebowanie na beta-karoteny wśród twórców i producentów leków wzmacniających funkcje poznawcze, tzw. leków nootropowych (chodzi przede wszystkim o poprawę pamięci, kreatywności lub motywacji). Tak więc farmaceutyczne spożycie beta-karotenu jest jednym z silnych czynników napędzających wzrost globalnego rynku beta-karotenu. Dodatkowo ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne beta-karoteny minimalizują ryzyko cukrzycy.

Przeprowadzono badania związane z dietetycznym przyjmowaniem beta-karotenów i ryzykiem cukrzycy typu 2, tj. cukrzycy insulinoniezależnej. Jedno z takich badań ujawniło, że osoby stosujące dietę zawierającą beta-karoteny i alfa-karoteny wykazują zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2 wśród ogólnie zdrowych mężczyzn i kobiet.

Wyświetlono: 1288

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej