Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Będzie współpraca między Grupą Azoty a firmą Pfleiderer

10.01.2014

Grupa Azoty oraz Grupa Pfleiderer Grajewo podpisały umowę o współpracy w zakresie dostaw mocznika, będącego jednym z podstawowych surowców do produkcji aminowych żywic klejowych wykorzystywanych w przemyśle przetwórstwa drewna.

Stronami umowy zostały Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy oraz kędzierzyńska spółka Silekol, która należy do Grupy Pfleiderer Grajewo. Podpisane porozumienie obowiązywać ma przez pięć lat i regulować warunki handlowe pomiędzy stronami z możliwością przedłużenia współpracy. Łączna szacunkowa wartość zawartych kontraktów wynosi 910 mln zł, z czego blisko 700 mln zł stanowi kontrakt spółek z Kędzierzyna.

- Długofalowa współpraca, którą podjęliśmy pozwoli obu stronom na stabilny rozwój biznesowy. W przypadku Silekol wpłynie korzystnie na działania całej Grupy Pfleiderer Grajewo oraz Pfleiderer w Europie, gdyż żywice produkowane w Kędzierzynie - Koźlu szeroko wykorzystujemy w produkcji materiałów drewnopochodnych. Umowa jest potwierdzeniem wdrażania przez Grupę Pfleiderer w Europie strategii rozwoju i wzrostu. Zapewnienie stabilnych dostaw kluczowych surowców, takich jak mocznik, jest niezbędne do jej realizacji - powiedział Wojciech Gątkiewicz, prezes zarządu Grupy Pfleiderer Grajewo.

- Umowa świetnie pokazuje, jak rozwojowym produktem jest mocznik, który jest nie tylko podstawowym nawozem azotowym, ale znajduje zastosowanie w wielu innych, często nowych gałęziach przemysłu. Przemysł drewnopochodny związany z branżą meblarską i budowlaną świetnie prosperuje w Polsce i stanowi jeden w ważniejszych elementów krajowego eksportu. Cieszymy się, że nasze decyzje sprzed lat dotyczące zwiększenia zdolności produkcyjnych mocznika oraz jego dalszego przetwórstwa w kierunku melaminy były trafione i są one teraz podstawą do rozwoju kolejnych gałęzi przemysłu – przyznaje Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.

Wyświetlono: 1090

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej