Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Bayer MaterialScience wyprodukuje biopoliuretan

30.04.2015

Koncern Bayer MaterialScience opracował nowy gatunek wodorozcieńczalnych dyspersji poliuretanowych powstałych na bazie surowców odnawialnych.

Produkt o nazwie Impranil eco posiada aż 65% zawartości pochodzącej z surowców odnawialnych i tym samym pozwala na zmniejszenie emisji CO2, co w ocenie przedstawicieli producenta jeszcze bardziej poprawia jakość tego typu poliuretanów przeznaczonych dla przemysłu tekstylnego.

- Kryterium zrównoważonego rozwoju jest obecnie decydującym czynnikiem, jeśli chodzi o zakupy dokonywane przez odbiorców działających w przemyślne tekstylnym. Dlatego nasza nowość Impranil eco usprawnia tzw. ślad ekologiczny dla producentów OEM i właścicieli marek. Pierwsze klasy poliuretanów z tej serii zostały opracowane specjalnie do zastosowań w przemyśle odzieżowym oraz dla producentów z branży obuwniczej. Nasz produkt będzie wspierał wysiłki tych sektorów w zakresie osiągania bardziej zrównoważonego rozwoju - stwierdził Nicholas Smith z koncernu Bayer MaterialScience.

Jak przekonuje, po raz pierwszy producenci korzystający z nowych poliuretanów BMS będą mogli wytwarzać własne wyroby syntetyczne i tkaniny powlekane z materiałów o wysokiej zawartości surowców odnawialnych w każdej produkowanej przez siebie warstwie. Jakość takich wyrobów odpowiadać ma jakości tych wykonanych z konwencjonalnych surowców. Duże znaczenie ma mieć również fakt, iż produkcja biopoliuretanów nie będzie konkurencyjna wobec produkcji żywności.

W ramach omawianego projektu BMS nawiązał współpracę z firmą Bio Amber, która specjalizuje się w produkcji surowców pochodzenia roślinnego, m.in. kwasu bursztynowego, 1,4 butanodiolu oraz bursztynianu diodowego. To właśnie Bio Amber dostarczy dla niemieckiego producenta tworzyw sztucznych surowce pochodzenia roślinnego potrzebne do produkcji biopoliuretanu.

Wyświetlono: 1983

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej