Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Bayer MaterialScience: nowy polimer dla przemysłu kosmetycznego

31.03.2015

Bayer MaterialScience opracował nowy typ polimeru do zastosowań w przemyśle kosmetycznym. Dzięki niemu możliwe ma być tworzenie skuteczniejszych rozwiązań umożliwiających bezpieczniejsze opalanie się.

Jak tłumaczą przedstawiciele niemieckiej firmy chemicznej, nic tak bardzo nie przyspiesza procesu starzenia się skóry, jak nadmierne promieniowanie słoneczne. W efekcie więc kosmetyki do ochrony skóry przed słońcem stają się coraz popularniejsze. Na rynku pojawia się szczególnie duże zapotrzebowanie na przezroczyste środki ochrony przeciwsłonecznej, takie jak rozmaite spraye i żele, ponieważ łatwiej niż płyny można je rozprowadzić na skórze, a ponadto tworzą one warstwę ochronną, która jest prawie niezauważalna.

W celu wspierania tego typu rozwiązań Bayer opracował i wprowadzili na rynek specjalny typ polimeru o nazwie handlowej Baycusan C 2000. To poliuretan oparty na etanolu, który jako środek filmotwórczy może być wykorzystywany przy okazji produkcji w pełni przejrzystych rozwiązań ochrony przeciwsłonecznej, cechujących się wysokim wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej SPF – to parametr stosowany przy produkcji kosmetyków i służący do oznaczenia stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB.

Bez względu na to, czy nowy polimer jest używany przy produkcji lekkich żeli do ochrony przeciwsłonecznej, aerozoli lub olejków jest on kompatybilny ze wszystkimi możliwymi środkami do ochrony przed promieniowaniem UV i łatwy do włączenia do produktu. W porównaniu z innymi błonotwórczymi substancjami pozwala producentom na skrócenie czasu wytwórczego i zmniejszenie kosztów energii, gdyż nie jest konieczne jego ogrzewanie ani neutralizowanie.

Przeprowadzane badania in vivo wykazały, że przy użyciu nawet niewielkich ilości poliuretanu Baycusan C 2000 następuje podniesienie wskaźnika SPF w produkowanych preparatach do ochrony przeciwsłonecznej i to w stopniu o wiele większym niż ma to miejsce w odniesieniu do konwencjonalnych środków filmotwórczych. Jeszcze jedną ważną cechą produktów bazujących na materiale dostarczanym przez Bayer jest ich wodoodporność. Oznacza to, że zachowują one swoje funkcje ochronne nawet wtedy, gdy ich użytkownicy, przebywając np. na plaży, postanowią wejść do wody. 

Wyświetlono: 2276

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej