Nowości - Chemia rolnicza - Ze świata

Bayer CropScience sięga po nowe substancje czynne w produkcji ŚOR

01.10.2015

Firma Bayer CropScience opracowała nowoczesną technologię przydatną w ramach produkcji nowych zapraw grzybobójczych.

Innowacja Bayer CropScience polega na użyciu trzech substancji czynnych pochodzących z trzech różnych grup chemicznych, w tym fluopyramu, co ma miejsce po raz pierwszy przy okazji tworzenia zapraw grzybobójczych. Kombinacja trzech, nigdy wcześniej nie łączonych substancji czynnych, pozwoliła opracować produkt cechujący się wysoką skutecznością zwalczania chorób.

Trzy substancje czynne, po które sięgnął Bayer CropScience to triadimenol, fluoksastrobina oraz fluopyram.

Fluoksastrobina jest substancją aktywną o działaniu mezostemicznym, która hamuje proces oddychania grzybów, zaburzając mitochondrialny transport elektronów trzeciego kompleksu białkowego. Wykazuje wysoką aktywność w zwalczaniu pleśni śniegowej, głowni źdźbłowej żyta, śnieci pszenicy.

Fluopyram to z kolei najnowsza substancja aktywna z grupy chemicznej pyridyletylamidów/ SDHI. Hamuje reakcje katalizowane przez dehydrogenazę bursztynianową, jedynego enzymu w cyklu Krebsa, który jest związany z wewnętrzną błoną mitochondrialną. Dehydrogenaza bursztynianowa pełni podwójną funkcję: jest enzymem cyklu kwasu cytrynowego i wchodzi w skład kompleksu drugiego mitochondrialnego transportu elektronów. Fluopyram to wysoce systemiczna substancja aktywna, bardzo skutecznie zwalczająca pleśń śniegową, mączniaka prawdziwego zbóż i traw, plamistość siatkową, pasiastość liści jęczmienia, septoriozę liści, rynchosporiozę zbóż.

Wyświetlono: 2961

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej