Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

BASF zwiększa sprzedaż

14.08.2017
BASF zwiększa sprzedaż

Drugi kwartał 2017 r. okazał się być bardzo dobrym okresem dla koncernu BASF. Poprawił on swoje przychody o 12% względem analogicznego okresu 2016 r.

- W drugim kwartale 2017 r. utrzymywała się pozytywna tendencja popytu. Piąty kwartał z rzędu zwiększyliśmy wielkość sprzedaży w ujęciu rok do roku. W porównaniu z tym samym kwartałem zeszłego roku, znacznie poprawiliśmy naszą sprzedaż i zysk. Sprzedaż wzrosła do 16,3 mld euro. Wynika to w dużej mierze z wyższych cen i większych wolumenów. Z uwagi na wyższe koszty surowców, firma podniosła ceny sprzedaży o 5%; głównie z w segmencie chemikaliów. Wolumeny sprzedaży wzrosły o 3%. Różnice kursowe miały korzystny wpływ na sprzedaż, i, podobnie jak efekty portfelowe, odpowiadały za 1% wzrostu - powiedział Kurt Bock, prezes zarządu BASF.

Zysk operacyjny (EBIT) przed pozycjami nadzwyczajnymi wzrósł w omawianym kwartale o 32% w ujęciu rok do roku i sięgnął 2,3 mld euro. Wziął się przede wszystkim ze znacznej poprawy zysku w segmentach chemikaliów oraz ropy naftowej i gazu. Z kolei niższy zysk odnotowano w segmentach wyrobów przetworzonych, materiałów i rozwiązań funkcjonalnych oraz rozwiązań dla rolnictwa. Negatywny wpływ na zysk, jaki miał wypadek w porcie północnym w zakładzie w Ludwigshafen w październiku 2016 r., zrównoważyła wypłata odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej w wysokości 100 mln euro, która została w dużej mierze zaksięgowana w segmencie chemikaliów.

Ze względu na pozytywne tendencje makroekonomiczne w pierwszej połowie roku, BASF przyjmuje nieco bardziej pozytywne całościowe spojrzenie na warunki rynkowe panujące w 2017 r. Oczekiwania firmy dotyczące sytuacji gospodarczej na świecie w roku 2017 wyglądają następująco (poprzednia prognoza w nawiasie): wzrost produktu krajowego brutto - 2,5% (2,3%); wzrost produkcji przemysłowej - 2,5% (2,3%); wzrost produkcji chemicznej - 3,4% (bez zmian); średni kurs wymiany euro do dolara - 1,1 dolara za euro (1,05 dolara za euro), przeciętna cena ropy typu Brent za rok w wysokości 50 dolarów za baryłkę (55 dolarów za baryłkę).

Koncern BASF posiada pięć segmentów biznesowych: Chemicals, Performance Products, Functional Materials & Solutions, Agricultural Solutions oraz Oil & Gas.

W okresie kwiecień – czerwiec 2017 r. sprzedaż w sektorze Chemicals wzrosła o 25%, uzyskując poziom 4 mld euro. W dużej mierze wynikło to ze znacznie wyższych cen, szczególnie w dziale monomerów. W segmencie Performance Products sprzedaż na poziomie 4,1 mld euro przekroczyła o 4% poziom z drugiego kwartału ubiegłego roku ze względu na podwyżki cen oraz wzrost wolumenów. W segmencie Functional Materials & Solutions sprzedaż wzrosła o 12%, do 5,3 mld euro. Wzrost ten wynikł w szczególności z wyższych wolumenów sprzedaży, z nabycia firmy Chemetall od Albemarle w grudniu 2016 r. oraz z wyższych cen. Sprzedaż w segmencie Agricultural Solutions wzrosła o 5%, do 1,5 mld euro. Wynikło to przede wszystkim z większych wolumenów, szczególnie w Ameryce Północnej i Europie Wschodniej. W segmencie Oil & Gas, dzięki wyższym wolumenom oraz cenom, sprzedaż wzrosła aż o 32%, do 814 mln euro. Wzrost wolumenów wynikł głównie ze zwiększenia się wolumenów sprzedaży gazu, jak również z działalności dźwigów na wodach terytorialnych Libii w czerwcu br.

W BASF pracuje 114 tys. osób. W 2016 r. firma osiągnęła obroty w wysokości blisko 58 mld euro.

Wyświetlono: 579

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej