Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

BASF wyprodukował butanodiol z surowców odnawialnych

06.12.2013

Firma BASF wyprodukowała pilotażową partię butanodiolu pochodzącego z surowców odnawialnych.

Pierwsza partia 1,4-butanodiolu (BDO) wyprodukowana przez BASF z surowców odnawialnych zostanie przekazana klientom do testów i na użytek komercyjny. Proces produkcji opiera się na opatentowanej technologii fermentacyjnej amerykańskiej firmy Genomatica. Surowcem podstawowym jest w tej technologii dekstroza.

Jakość substancji BDO powstającej z surowców odnawialnych porównywalna jest do BDO otrzymywanego w tradycyjny sposób. BASF już wkrótce zamierza rozszerzyć ofertę przy pomocy wybranych substancji pochodnych butanodiolu na bazie surowców odnawialnych, m.in. politetrahydrofuranu (PolyTHF).

Substancja BDO i jej pochodne wykorzystywane są m.in. do produkcji tworzyw sztucznych, rozpuszczalników, chemikaliów dla elektroniki, włókien elastycznych dla przemysłu opakowaniowego, motoryzacyjnego, tekstylnego i branży sportowo - rekreacyjnej. Materiałami wyjściowymi w procesie wytwarzania tradycyjnych substancji BDO jest gaz ziemny, butan, butadien i propylen.

Obecnie największa chemiczna firma świata swój butanodiol i jego ekwiwalenty produkuje w fabrykach w Ludwigshafen (Niemcy), Geismar (Stany Zjednoczone), Chiba (Japonia), Kuantan (Malezja) oraz Caojing (Chiny).

W lipcu tego roku BASF ogłosił, że w ciągu najbliższych dwóch lat zwiększy swoje zdolności produkcyjne w odniesieniu do BDO do poziomu 650 tys. ton, a w odniesieniu do PolyTHF do poziomu 350 tys. ton.

Wyświetlono: 4873

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej