Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

BASF uruchomił swój trzeci zakład w Polsce

19.07.2014

Firma BASF uruchomiła na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Środzie Śląskiej w pobliżu Wrocławia zakład do produkcji katalizatorów spalin do samochodów.

Budowa zakładu o powierzchni 40 tys. m², czyli największego w Europie obiektu BASF przeznaczonego do produkcji katalizatorów spalin, zaczęła się pod koniec 2012 r. Początkowa inwestycja wyniosła 90 mln euro. Eksploatację fabryki próbną podjęto w kwietniu tego roku, a od ubiegłego miesiąca pracują w niej dwie linie produkcyjne. Na tym etapie zakład zatrudnia ponad 100 osób. W przyszłości zostanie on jeszcze rozbudowany, przez co ogólna suma inwestycji wzrośnie do ok. 150 mln euro. Do 2016 r. uruchomionych zostanie 10 planowanych linii produkcyjnych katalizatorów spalin do samochodów osobowych i ciężarowych.

Katalizatory spalin produkowane w Środzie Śląskiej stosowane są przez producentów samochodów osobowych z silnikiem benzynowym, a także samochodów osobowych i ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym, w celu spełnienia wymagań surowszych norm emisji spalin Euro 6/VI.

- Uruchomienie nowego zakładu jest ważnym uzupełnieniem naszej globalnej sieci wytwórczej nowoczesnych technologii służących kontroli emisji - mówi Kenneth Lane, prezes działu katalizatorów BASF. - Wiemy, że coraz surowsze normy emisji spalin są istotnym czynnikiem wzrostu dla naszej działalności. Nasza inwestycja w Środzie Śląskiej pozwoli nam uzyskać moce produkcyjne potrzebne do możliwie najbardziej efektywnego obsłużenia wzrastającego popytu klientów.

W zakładzie w Środzie Śląskiej produkowane są m.in. przeznaczone do użytku w pojazdach systemy do selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), rozwiązania supernowoczesnej selektywnej redukcji katalitycznej na filtrze (SCRoT), a także katalizatory rozpadu ozonu marki PremAir.

- Z uwagi na atrakcyjność położenia i pozytywny rozwój sytuacji ekonomicznej Polska jest dla BASF korzystnym miejscem dla inwestycji. Ten nowy zakład umocni naszą pozycję dostawcy innowacyjnych rozwiązań na rynki w Europie Środkowej – dodaje Joachim Meyer, dyrektor Centrum Biznesowego BASF na Europę Środkową.

Portfolio BASF w Polsce obejmuje m.in. chemikalia, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu) oraz lakiery samochodowe. W naszym kraju działają trzy zakłady produkcyjne koncernu: w Myślenicach (domieszki do betonu), w Śremie (systemy poliuretanowe) najnowszy w Środzie Śląskiej. BASF zatrudnia w Polsce ok. 430 pracowników, a obroty grupy w Polsce w 2013 r. wyniosły 722 mln euro. 

Wyświetlono: 867

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej