Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

BASF świętuje 150 lat istnienia

05.05.2015

Koncern BASF zorganizował uroczystości z okazji 150 lat swojej działalności. – To wyjątkowy moment i niezwykła okazja do refleksji nad przeszłością, jak również szansa na spojrzenie w przyszłość - powiedział Kurt Bock, prezes zarządu największej chemicznej spółki świata. W uroczystości wzięło udział ponad 1000 gości.

BASF rozpoczął działalność od produkcji barwników, następnie ruszyła przemysłowa produkcja amoniaku do nawozów. W dalszej kolejności portfolio firmy rozszerzono o tworzywa sztuczne. Dzisiaj oferta obejmuje wyroby chemiczne, tworzywa sztuczne, ulepszacze, środki ochrony roślin, ropę naftową i gaz.

- Z firmy zatrudniającej 30 osób staliśmy się w ciągu ostatnich 150 lat światowym liderem w branży chemicznej. Obecnie BASF zatrudnia ok. 113 tys. pracowników w 80 krajach na całym świecie. Nasze sukcesy zawdzięczamy w pewnym stopniu temu, że wiele lat wcześniej zdecydowano się na obranie właściwego kierunku rozwoju. Osiągnięcia naszych poprzedników stanowią fundament rozwoju, szczególnie w branży chemicznej. Od 1865 r. innowacje oparte na chemii pomagają bowiem pokonywać wyzwania, które niesie ze sobą przyszłość. Chemia jest i pozostanie w przyszłości kluczowym obszarem naszej działalności - stwierdził Kurt Bock.

Prezes zarządu BASF podkreślił, że firma wraz z partnerami uruchomiła w tym roku globalny program „współtworzenia chemii”, skoncentrowany na tematyce energii, żywności i życia w miastach.

W trakcie wydarzenia jubileuszowego odbyła się debata, podczas której pięciu naukowców opowiadało o obecnych projektach badawczych BASF. Wyjaśniano, w jaki sposób nadprzewodniki są w stanie przewodzić prąd prawie bez strat; na czym polega innowacyjna koncepcja optymalizująca mieszanki betonowe w sposób przynoszący oszczędność energii w procesie budowy obiektów; w jaki sposób BASF chce przyczynić się do sukcesu elektromobilności poprzez rozwój technologii produkcji akumulatorów; dlaczego koncepcja magnetokaloryczna jest energooszczędną oraz przyjazną środowisku alternatywą dla konwencjonalnego systemu chłodzącego, a także w jaki sposób, dzięki optymalizacji swoich wewnętrznych procesów, BASF bardziej efektywnie wykorzystuje energię.

Tagi


BASF rocznice
Wyświetlono: 940

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej