Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

BASF: rozwój w Azji, a nie w Europie

06.05.2020
BASF: rozwój w Azji, a nie w Europie

Realizacja ambitnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, zmniejszanie liczby miejsc pracy oraz inwestycje w rozwój organiczny, to cele koncernu BASF na kolejne miesiące.

Firma postawiła sobie cel związany z neutralnością emisyjną do 2030 r. Oznacza to, że zamierza utrzymać emisje gazów cieplarnianych pochodzące z zakładów i związane z zakupem energii na poziomie z roku 2018, przy jednoczesnym wzroście produkcji. W porównaniu z 2018 r. całkowita emisja gazów cieplarnianych przez BASF w 2019 r. spadła o 8% do 20 milionów ton. Wynika to przede wszystkim z zamknięcia dużych zakładów w związku z pracami konserwacyjnymi. Ponadto spółka zaktualizowała umowy na dostawy energii i wdrożyła środki podnoszące efektywność energetyczną i optymalizację procesów. Jednocześnie BASF oczekuje, że emisje w bieżącym roku wzrosną do poziomu sprzed dwóch lat, po części ze względu na mniej planowanych przestojów technologicznych oraz przejęcie działalności Solvay związanej z poliamidami.

BASF znacznie przyspiesza również realizację wewnętrznego programu o nazwie „Doskonałość”. Zakłada, iż w ten sposób osiągnie docelowy roczny wkład do EBITDA w wysokości 2 mld euro do końca 2021 r. Częścią planu jest redukcja zatrudnienia. Wcześniej informował, że do końca 2021 r. na całym świecie zlikwidowanych zostanie 6 tys. stanowisk. Obecnie mówi się, że cel ten ma zostać osiągnięty do końca bieżącego roku. W minionym roku firma zlikwidowała 3,1 tys. stanowisk w skali globalnej.

Koncern przedstawił również prognozę dotyczącą przyszłych inwestycji. W ciągu najbliższych pięciu lat planuje ponieść wydatki kapitałowe w wysokości 23,6 mld euro. W latach 2020-2024 ponad jedna trzecia tej kwoty zostanie alokowana w obszarach skoncentrowanych na wzroście. Chodzi o dwa duże projekty w Chinach i Indiach oraz o działalność związaną z akumulatorami. Wszystko to ma oznaczać sporą zmianę w działalności regionalnej. W ciągu najbliższych pięciu lat BASF będzie alokować 41% swoich inwestycji w regionie Azji, a 34% w Europie. Dla porównania w poprzednim czteroleciu liczba ta wynosiła 27% dla Azji i 43% dla Europy.

Tagi


BASF
Wyświetlono: 708

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej