Wiadomości - Chemia rolnicza - Ze świata

BASF przejmuje część koncernu Bayer

20.10.2017
BASF przejmuje część koncernu Bayer

BASF podpisał umowę przejęcia znacznej części aktywów firmy Bayer z sektorów nasiennictwa i herbicydów nieselektywnych. Oznacza to ugruntowanie i rozszerzenie oferty rozwiązań dla rolnictwa firmy BASF.

Bayer postanowił zbyć aktywa z segmentów nasiennictwa oraz herbicydów nieselektywnych w związku z planowanym przejęciem firmy Monsanto. Kwota nabycia gotówkowego wynosi 5,9 mld euro, z zastrzeżeniem pewnych korekt z chwilą finalizacji transakcji. Aktywa podlegające planowanemu przejęciu obejmują globalną działalność Bayer w zakresie nieselektywnych herbicydów na bazie glufosynatu amonowego, skomercjalizowanych pod markami Liberty, Basta i Finale, a także sektor nasienny zajmujący się kluczowymi uprawami na wybranych rynkach – są to odmiany rzepaku w Ameryce Północnej pod marką InVigor, wykorzystującą technologię modyfikacji LibertyLink, rzepak oleisty głównie na rynkach europejskich, bawełna w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Europie, a także soja w Ameryce Północnej i Południowej. Transakcja obejmuje również badania firmy Bayer nad możliwościami modyfikacji i uprawy wspomnianych roślin uprawnych, jak również technologię i znak towarowy LibertyLink.

Sprzedaż za cały 2016 r. odnotowana przez jednostki, które BASF planuje się przejąć od firmy Bayer sięgnęła oko. 1,3 mld euro, zaś ich EBITDA ok. 385 mln euro. Transakcja jest uzależniona od zamknięcia umowy przejęcia Monsanto przez Bayer. Przewiduje się, że ma to nastąpi w pierwszym kwartale 2018 r. Przejęcie to jeszcze bardziej zwiększy liczbę rozwiązań rolniczych, która jest filarem oferty BASF.

- Przejęcie to stanowi uzupełnienie działalności BASF w zakresie ochrony roślin, wzmacnia portfel oferowanych przez firmę herbicydów oraz umożliwia wprowadzenie własnych aktywów na kluczowe rynki rolne - wyjaśniła Saori Dubourg, członek zarządu BASF, odpowiedzialna za segment rozwiązań dla rolnictwa.

Z firmy Bayer do BASF przejdzie ponad 1800 pracowników działów handlowych, badawczo-rozwojowych, uprawy i produkcji. Osoby te pracują głównie w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Brazylii, Kanadzie i Belgii. Ponadto BASF przejmie zakłady produkcji i formulacji związanych z glufosynatem amonowym w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zakłady nasiennicze w Ameryce Północnej i Południowej oraz Europie, a także jednostki badań nad modyfikowaniem w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Dział BASF Crop Protection osiągnął w minionym roku sprzedaż na poziomie ponad 5,6 mld euro.

Wyświetlono: 1145

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej