Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

BASF pomaga tworzyć innowacje z wykorzystaniem poliuretanów

14.04.2015

Koncern BASF wprowadza na rynek nowe rozwiązania dla przemysłu poliuretanowego. To m.in. pianka poliuretanowa do modułu dachowego wykorzystująca materiał warstwowy o strukturze plastra miodu, aerożel poliuretanowy do izolacji wysokiej jakości oraz nowe mieszaniny izocyjanianów oraz elementy z polioli do tworzenia pianek materacowych.

BASF stworzył nowa piankę poliuretanową Elastoflex E, która posłużyła do opracowania modułu samochodowego, czyli pierwszego na rynku materiału warstwowego o strukturze plastra miodu z folią klasy A do zastosowań w dachu samochodu klasy premium. Jest to obecnie najlżejsza na rynku konstrukcja dachu do samochodów osobowych, składająca się ze wzmocnionego włóknem szklanym materiału warstwowego o strukturze plastra miodu, sprasowanego z jednokolorową folią klasy A za pomocą impregnacji natryskowej. Moduł jest o ok. 30% lżejszy od standardowego dachu. System poliuretanowy Elastoflex E koncernu BASF dostosowano w taki sposób, by mógł być on poddany optymalnej obróbce na każdym etapie produkcji, co pozwala na skrócenie czasu trwania cyklu oraz zapewnia dobre właściwości adhezyjne.

Druga z nowości BASF do zastosowań przemysłowych, to materiał Elastocoat C przeznaczony do produkcji kształtowanych elementów rdzenia łopaty wirnikowej. Przy tworzeniu tego typu elementu liczyły się takie właściwości, jak wysoka międzywarstwowa wytrzymałość na ścinanie i duża prędkość linii produkcyjnej. Wykorzystana do produkcji obudowy sztywna integralna pianka nie tylko nadaje się do malowania, ale także wykazuje wysoką zdolność płynięcia podczas obróbki oraz dobre właściwości samouwalniające.

BASF wprowadził na rynek również pierwszy aerożel poliuretanowy o nazwie handlowej SLENTITE w postaci stabilnego panelu. SLENTITE to wysokiej klasy produkt do izolacji budynków. Jest bardzo cienki, niezwykle skutecznie reguluje wilgotność, zwłaszcza w przypadku odpornych paneli wewnętrznych, a także daje architektom dużą swobodę projektowania. Przy wartości lambda poniżej 17 mW/(m⋅K) SLENTITE zapewnia najlepsze jak dotąd własności izolacyjne gotowego panelu. Ponieważ dzisiejsze standardowe panele izolacyjne mieszczą się w przedziale od 21 do 40 mW/(m⋅K), to oznacza to, iż SLENTITE® pozwala zaoszczędzić wyjątkowo dużo miejsca. Wytrzymałość na ściskanie wynosząca ponad 300 kPa jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku standardowych paneli izolacyjnych z poliuretanów. Te panele nie pylą, więc można je z łatwością ciąć, frezować, przewiercać i spajać. Po ukończeniu budowy i uruchomieniu w tym roku pilotażowego zakładu dla wybranych klientów dostępne będą pierwsze próbne partie.

Ostatnie z rozwiązań czerpiących z dokonań BASF to materace wyprodukowane na bazie innowacyjnej formuły opartej na izocyjanianach Lupranat MX 118/1. Połączenie tej mieszaniny izocyjanianów ze specjalnie opracowanymi elementami z polioli umożliwia produkcję chemicznych i pneumatycznych pianek wiskoelastycznych, bardzo elastycznych i wyjątkowo miękkich pianek o bardzo wysokiej jakości. Uproszczona formuła ułatwia obróbkę i zapewnia wysoką jakość produktów finalnych przy zachowaniu wysokiej elastyczności.

Wyświetlono: 2608

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej