Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

BASF Polska i CN Kopernik razem do 2021 r.

10.04.2015

Firma BASF Polska i Centrum Nauki Kopernik wyraziły chęć dalszej współpracy w odniesieniu do działającego na terenie Centrum laboratorium chemicznego. Od 2010 r. BASF Polska jest wyłącznym partnerem laboratorium i stan taki utrzyma się przez kolejnych sześć lat.

Przedłużenie umowy stanowi następny krok w rozwoju partnerskiej współpracy pomiędzy BASF Polska a Centrum Nauki Kopernik, zapoczątkowanej w momencie otwarcia laboratorium chemicznego. Od 2010 r. grupy szkolne - pod okiem kompetentnych opiekunów – mogą przeprowadzać w nim samodzielne eksperymenty, np. zrobić mydło lub wykonać polistyrenową kulę, by poznać podstawowe zagadnienia związane z tworzywami sztucznymi. Wszystkie doświadczenia są wykonywane z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu, podobnego do tego, jaki używany jest w profesjonalnych ośrodkach badawczych. Obok zlewek i probówek, można korzystać m.in. z aparatury do miareczkowania, sond pomiarowych oraz testów do analiz jakościowych i ilościowych. Koncepcja zajęć w laboratorium kładzie nacisk na osobiste zaangażowanie uczestników. Jednorazowo doświadczenia może przeprowadzać w nim 16 osób pod opieką dwojga prowadzących. Dotychczas z tej możliwości skorzystało 10 tys. uczniów.

- Współpraca pomiędzy Centrum Nauki Kopernik a BASF Polska jest wzajemnie uzupełniającym się działaniem obu partnerów. Angażowanie młodzieży i sprawianie, że eksperymenty chemiczne nabierają konkretnego wymiaru, to istotny obszar naszej aktywności. Ponieważ partnerstwo z Centrum Nauki Kopernik zapewnia najwyższy stopień profesjonalizmu i kompetencji, cieszę się, że możemy kontynuować nasze wspólne działania – powiedział Dirk Elvermann, dyrektor zarządzający BASF Polska.

- Postać Mikołaja Kopernika inspiruje do aktywnego i samodzielnego odkrywania i rozumienia świata. To nowoczesne podejście do edukacji pozwala dobrze przygotować się do wyzwań, jakie niesie ze sobą XXI wiek. BASF, jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, rozwijająca naukę i nowoczesne technologie dla zrównoważonego rozwoju, jest ważnym partnerem w realizacji misji społecznej. Łączymy nasze kompetencje i zaangażowanie, bo razem możemy osiągnąć znacznie więcej – ocenia Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Poza wspólnym rozwijaniem programu laboratorium, BASF Polska i Centrum Nauki Kopernik angażują się także w organizowanie licznych przedsięwzięć i imprez edukacyjnych, których celem jest popularyzowanie chemii i dotarcie do młodych ludzi. Wśród wspólnych inicjatyw można wymienić Dni Chemii, Piknik Naukowy oraz współdziałanie w ramach konkursu FameLab.

Wyświetlono: 887

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej