Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

BASF: milion katalizatorów w Środzie Śląskiej

30.11.2015

Zakład BASF w Środzie Śląskiej przekroczył pierwszy milion wyprodukowanych katalizatorów.

Fabryka na Dolnym Śląsku, będąca największym należącym do BASF obiektem wytwarzającym katalizatory, pracuje od kwietnia ubiegłego roku. Początkowo działały w niej jedynie dwie linie wytwórcze, obecnie są to już cztery, a kolejnych pięć jest na etapie testów i uruchamiania. Ich dopuszczenie do seryjnej produkcji będzie wykonywane stopniowo do końca drugiego kwartału 2016 r. Już teraz jednak firma pochwaliła się wyprodukowaniem na Dolnym Śląsku milionowego katalizatora.

Wyroby z zakładu w Środzie Śląskiej spełniają surowe normy emisji spalin, w tym obowiązującą od 2014 r. normę Euro 6/VI. Stosowane są przez producentów samochodów osobowych z silnikiem benzynowym, jak również samochodów osobowych i ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym. Katalizatory oferowane przez BASF zmniejszają emisję szkodliwych gazów o ok. 90%, dzięki czemu pojazdy wywierają mniejszy wpływ na środowisko. Wśród zaawansowanych technologii stosowanych w zakładzie są m.in. System Selektywnej Redukcji Katalitycznej (SCR), najnowocześniejsze rozwiązania SCR Filtr (SCRoF), a także oznakowany marką PremAir innowacyjny katalizator rozpadu ozonu.

BASF szacuje, że w najbliższych latach liczba samochodów na całym świecie wzrośnie o 300 mln sztuk, aby osiągnąć 1,2 mld w 2020 r. Mimo, że zapotrzebowanie na chemiczne komponenty na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego jest już wysokie, w przyszłości przewiduje się jego dalszy wzrost.

Fabryka BASF w Środzie Śląskiej kosztowała 150 mln euro. Dzięki niej koncern podwoił swoją produkcję katalizatorów w Europie.

Wyświetlono: 662

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej