Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

BASF liderem konsorcjum wykorzystującego zalety białej biotechnologii

27.03.2015

Koncern BASF wraz z ośmioma partnerami pracuje nad optymalizacją procesów produkcyjnych dla produktów opartych na surowcach odnawialnych.

Projekt o nazwie PRODIAS (PROcessing Diluted Aqueous Systems) ma na celu obniżkę kosztów wytwarzania produktów na bazie surowców odnawialnych, poprzez zwiększenie sprawności wykorzystania surowców i procesów produkcyjnych. Współfinansowany jest przez Unię Europejską w kwocie 10 mln euro. Całkowity koszt to ok. 14 mln euro. Nad jego realizacją czuwać będzie konsorcjum firm europejskiej branży przetwórczej z obszarów biotechnologii, odnawialnych źródeł energii, chemii, inżynierii procesowej, dostaw sprzętu oraz organizacji badawczych. Te podmioty to BASF, jako lider projektu, oraz Cargill Haubourdin (Francja); Uniwersytet w Kaiserslautern (Niemcy); Imperial College w Londynie (Wielka Brytania); Alfa Laval (Szwecja); GEA Messo PT (Holandia); Xendo (Holandia); UPM Raflatac (Finlandia); Enviplan (Niemcy).

- Nasze przedsięwzięcie skupia się na uwolnieniu potencjału produktów opartych na surowcach odnawialnych wytwarzanych przy pomocy białej technologii, poprzez znaczące obniżenie kosztów produkcji, zwiększenie wydajności i efektywności, zmniejszenie zużycia energii i przyspieszanie rozwoju procesów – wyjaśniają konsorcjanci, którzy będą współpracować nad tworzeniem niedrogich i energooszczędnych technologii w zakresie oczyszczania wody i usuwania zanieczyszczeń w procesach niższego szczebla białej biotechnologii.

W większości przypadków produkty oparte na surowcach odnawialnych przy wykorzystaniu metod biotechnologicznych, takich jak fermentacja lub biokataliza, produkowane są jako części złożonych rozcieńczonych mieszanin wodnych, które muszą zostać poddane oczyszczaniu. Polega to na usunięciu ogromnych ilości wody, co - ponieważ często obejmuje szereg skomplikowanych czynności filtrujących - zwiększa zapotrzebowanie energetyczne na procesy niższego szczebla, obniżając konkurencyjność kosztową produktów pochodzących z zasobów odnawialnych. Niejednokrotnie stosuje się również metody przetwarzania opracowane dla produkcji chemicznej, które są nieodpowiednio dostosowane do procesów biotechnologicznych.

Celem projektu PRODIAS jest rozwiązanie tych problemów poprzez opracowanie i wdrożenie opłacalnych technologii filtracji i oczyszczania dopasowanych do procesów produkcyjnych, opartych na surowcach odnawialnych w ramach białej biotechnologii. Punktem skupienia jest dostosowanie technik filtracji na potrzeby produktów białej biotechnologii i zaprojektowanie nowych systemów hybrydowych, łączących poszczególne zalety, na przykład w zakresie selektywności i wydajności energetycznej. Aby umożliwić przeprowadzanie bardziej efektywnych i oszczędnych procesów dolnego szczebla w wytwarzaniu wartościowych produktów, przedmiotem zmian i optymalizacji będą procesy bio-reakcji (fermentacji) i biokatalizy.

BASF dlatego został liderem konsorcjum, gdyż biała biotechnologia stanowi kluczowy obszar jego działalności. Technologia posiada potencjał, dzięki któremu produkcja odbywa się w bardziej efektywny sposób w porównaniu do tradycyjnych procesów chemicznych. Jest również przydatna w przypadku tworzenia całkowicie nowych produktów, których produkcja jest niemożliwa przy użyciu konwencjonalnych metod syntezy. Firma BASF wykorzystuje biotechnologiczne metody fermentacji i biokatalizy w celu produkcji m.in. witamin, enzymów i chiralnych związków chemicznych.

Wyświetlono: 848

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej