Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

BASF i Gazprom wymieniają udziały

10.09.2015

BASF i Gazprom uzgodniły realizację wymiany aktywów. W wyniku tej operacji BASF poszerzy zakres aktywności w obszarze wydobycia ropy naftowej i gazu, zaprzestając jednocześnie handlu gazem i jego składowania.

Realizacja porozumienia między stronami nastąpić ma z końcem 2015 r. Na mocy transakcji Wintershall, spółka zależna BASF, otrzyma ekonomiczny ekwiwalent 25% plus jeden udział w bloku IV i V formacji Achimova na polu gazu ziemnego i kondensatu Urengoj w zachodniej Syberii. Obydwa bloki będą jednocześnie eksploatowane przez Gazprom i Wintershall. Całkowitą ilość złóż węglowodorów w blokach IV i V szacuje się na 274 mld m3 gazu i 74 mln ton kondensatu. To odpowiednik 2,4 mld baryłek równoważnika ropy naftowej (boe). Spodziewana roczna produkcja z płaskowyżu to co najmniej 8 mld m3 gazu ziemnego z obydwu bloków. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2018 r.

Z kolei Wintershall dokona transferu do Gazpromu udziałów w aktualnie prowadzonym przedsięwzięciu handlu i składowania gazu ziemnego. Zawiera się w tym 50% udziałów w firmie handlującej gazem WINGAS, WIEH (Wintershall Erdgas Handelshaus Berlin) oraz WIEE (Wintershall Erdgas Handelshaus Zug), w tym również udziały w firmie Astora, która obsługuje obiekty magazynowe gazu ziemnego w Redhen i Jemgum w Niemczech oraz udział w magazynie gazu ziemnego w Haidach w Austrii. Gazprom otrzyma także 50% udziałów w działalności spółki Wintershall Noordzee, aktywnej w eksploatacji i produkcji ropy naftowej oraz gazu na Morzu Północnym (Holandia, Wielka Brytania i Dania).

Kontynuowane będzie natomiast wzajemne partnerstwo w transporcie gazu.

- W sektorze Oil & Gas kontynuujemy naszą strategię koncentrowania się na dochodowym wzroście surowców w wybranych regionach bogatych w ropę naftową i gaz. Planujemy dalej poszerzać wspólną produkcję gazu ziemnego i kondensatu z naszym partnerem Gazpromem w Syberii - powiedział Kurt Bock, prezes zarządu BASF SE.

Wyświetlono: 986

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej