Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

BASF: energetyka i chemia muszą iść ramię w ramię

12.03.2015

Nie ma współczesnej energetyki bez wykorzystania technologii chemicznych, to wniosek płynący ze zorganizowanego przez BASF sympozjum naukowego „Inteligentna energia dla zrównoważonego rozwoju”.

Wydarzenie było pierwszą z trzech konferencji naukowych zorganizowanych przez BASF z okazji jubileuszu 150 – lecia firmy. W niemieckim Ludwigshafen spotkało się ponad 600 naukowców, którzy zastanawiali się nad wyzwaniami związanymi z rozwojem współczesnej energetyki i rolą, jaką w tym dziele ma do odegrania chemia. Omawiano innowacyjne metody przechowywania i zrównoważone wykorzystanie energii oraz wyjaśniano różne podejścia do energooszczędnego produkowania wyrobów chemicznych. Zastanawiano się ponadto nad opłacalną mobilnością, nowymi materiałami dla technologii energetycznych oraz przyszłymi dostawami energii.

- Innowacyjna chemia jest kluczowym czynnikiem na rzecz zrównoważonego wykorzystania energii. Jest to widoczne gdy chodzi np. o uzyskanie niedrogiej energii ze źródeł odnawialnych - podkreślił Andreas Kreimeyer, członek zarządu BASF oraz dyrektor wykonawczy firmy ds. badań. - Jesteśmy więcej niż tylko dostawcą nowych materiałów. Nasi eksperci łączą te materiały w kompleksowe rozwiązania systemowe oraz zapewniają, dostosowanie systemów do różnych zastosowań. Współpraca w całym łańcuchu wartości jest istotnym warunkiem wstępnym realizacji kreatywnych rozwiązań w sektorze energetycznym – dodał Kreimeyer.

W trakcie seminarium laureat nagrody Nobla Steven Chu z Uniwersytetu Stanford mówił o energii, zmianach klimatu i sposobach przestawienia się na tzw. świat zrównoważony. Z kolei Ekkes Brück z Delft University of Technology przedstawił innowacyjne rozwiązanie dla zrównoważonego wykorzystania energii oraz odniósł się do materiałów magnetokalorycznych w energooszczędnych pompach ciepła. Prototyp układu chłodzenia wykorzystujący tę innowacyjną technologię został przedstawiony przez BASF, Haier i Astronautics w styczniu tego roku.

Wyświetlono: 1193

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej