Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

BASF chce przyspieszyć wzrosty na rynku samochodów elektrycznych

13.02.2020
BASF chce przyspieszyć wzrosty na rynku samochodów elektrycznych

Ogłoszone przez BASF inwestycje w Europie mają wzmocnić pozycję firmy jako globalnego lidera w zakresie materiałów akumulatorowych w łańcuchu wartości pojazdów elektrycznych.

BASF zapowiada powstanie nowego zakładu produkcji materiałów akumulatorowych w Schwarzheide w Niemczech w ramach wieloetapowego planu inwestycyjnego, mającego na celu wsparcie europejskiego łańcucha wartości pojazdów elektrycznych. Ten nowoczesny zakład ma produkować aktywne materiały katodowe, których liczba ma zaspokoić zapotrzebowanie gigantycznej fabryki. Rocznie zakład BASF ma dostarczać materiały do produkcji akumulatorów do około 400 tys. pojazdów elektrycznych. Modułowa konstrukcja oraz infrastruktura zakładu w Schwarzheide umożliwią szybkie zwiększanie mocy produkcyjnych, a tym samym zaspokajanie przez BASF rosnącego zapotrzebowania klientów europejskiego rynku pojazdów elektrycznych. Zakład w Schwarzheide będzie wykorzystywać prekursory aktywnych materiałów katodowych z fabryki w Harjavalcie (Finlandia), której to budowę BASF zapowiedział wcześniej. Uruchomienie obu zakładów zaplanowano na 2022 r. 

— Zakłady w Finlandii i Niemczech będą oferować naszym klientom niezawodny i bardziej zrównoważony dostęp do wysokoniklowych aktywnych materiałów katodowych. Materiały te będą nie tylko dostosowane do potrzeb klientów, ale i osiągalne w pobliżu ich europejskich zakładów produkcyjnych — powiedział Peter Schuhmacher, prezes Działu Katalizatorów BASF.

Za sprawą inwestycji w Finlandii i Niemczech BASF ma stać się pierwszym dostawcą aktywnych materiałów katodowych z możliwością produkcji lokalnej na trzech głównych rynkach, tj. w Azji, Stanach Zjednoczonych i Europie. Koncern ma zamiar stać się wiodącym dostawcą zapewniającym niezawodny, zrównoważony i całkowicie europejski łańcuch dostaw. Łańcuch ten ma obejmować dostawy metali nieszlachetnych (w szczególności niklu i kobaltu), produkcję prekursorów oraz produkcję materiałów katodowych na terenie jednego regionu.

Zakład w Schwarzheide będzie zasilany z efektywnej energetycznie ekologicznej elektrociepłowni, a planowane jest również zasilanie z odnawialnych źródeł energii. Nowa fabryka w Harjavalcie będzie natomiast wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych, w tym energię wodną, wiatrową i pochodzącą z biomasy. Korzystna struktura energetyczna ma umożliwić produkcję aktywnych materiałów katodowych o bardzo niskim poziomie emisji CO2.

Inwestycje BASF w Finlandii i Niemczech wpisują się w plan Komisji Europejskiej, zakładający utworzenie łańcucha wartości w zakresie produkcji akumulatorów w Europie oraz są częścią „Ważnego projektu stanowiącego przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania” zatwierdzonego przez Komisję Europejską 9 grudnia 2019 r.

Wyświetlono: 347

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej