Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

BASF chce produkować więcej PVP

26.01.2015

Koncern BASF przeznaczy 56 mln euro na rozwój mocy produkcyjnych w odniesieniu do poliwinylopirolidonu (PVP). Inwestycje zrealizowane zostaną w niemieckim Ludwigshafen oraz w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Poliwinylopirolidon już od 75 lat znajduje swoje zastosowanie przemysłowe. BASF jest nie tylko jego wynalazcą, ale też największym globalnym producentem. Samo PVP używane jest jako składnik do środków farmaceutycznych (głównie tabletek), jako substancja wypełniająca lub substancja wiążąca (jako substancja polarna dobrze wiąże się z innymi związkami polarnymi) oraz w środkach kosmetycznych i higienicznych. Ponadto może być dodawany do szamponów, pianek, odżywek do włosów, past do zębów i proszków do prania tkanin kolorowych. Korzysta się z niego również w inżynierii genetycznej, gdzie służy jako bloker błony cząsteczkowej podczas procesu hybrydyzacji. Opracowywany przez BASF poliwinylopirolidon rozpuszcza się w wodzie, może jednak także wchłonąć jej wielkie ilości, nie podrażnia skóry, utrzymuje temperaturę, ma stabilne pH, nie ulega jonizacji i jest bezbarwny.

W ramach przygotowywanego procesu inwestycyjnego, którego ukończenie przewidziano za cztery lata, największa firma chemiczna świata o 6 tys. ton rozbuduje swe moce wytwórcze w Niemczech i Stanach Zjednoczonych oraz wybudują nową instalację wytwórczą PVP w Chinach. Inwestycja realizowana jest głównie z myślą o rosnącym popycie na PVP zgłaszanym przez sektor farmaceutyczny.

Wyświetlono: 1473

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej