Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

BASF był w 2017 r. mocniejszy niż w 2016 r.

22.01.2018

Koncern BASF poinformował, że w 2017 r. osiągnął znaczący wzrost przychodów ze sprzedaży i zysków w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Rezultaty te przekraczają szacunki analityków.

Sprzedaż BASF w 2017 r. wzrosła o 12%, osiągając wartość 64,5 mld euro. Przewidywany zysk operacyjny przed kosztami nadzwyczajnymi wyniesie z kolei 8,3 mld euro i będzie o 32% wyższy niż w 2016 r.

Wzrost zysków osiągnięty rok do roku wynika głównie ze znacznego ich wzrostu w segmencie Chemicals. Do takiego wyniku w największym stopniu przyczyniły się większa wielkość sprzedaży oraz marże uzyskane przez działy Monomers, Petrochemicals oraz Intermediates. Zauważalne podniesienie zysków w segmencie Oil & Gas, również znacząco wpłynęło na wyższe zyski operacyjne całej Grupy BASF. Z kolei zysk operacyjny przed kosztami nadzwyczajnymi osiągnięty w segmentach Performance Products oraz Functional Materials & Solutions jest niższy niż ten uzyskany w roku 2016. Wynika to głównie z wyższych cen surowców, których nie udało się całkowicie zrekompensować wzrostami cen sprzedaży, a także z wyższych kosztów stałych wynikających z uruchomienia nowych zakładów. Dzięki znacznemu wzrostowi wpływów jaki odnotowano w czwartym kwartale, zysk operacyjny (przed kosztami nadzwyczajnymi) działu Agricultural Solutions osiągnął on poziom bliski uzyskanemu w roku 2016.

W minionym roku BASF zatrudniał ok. 114 tys. osób. Koncern funkcjonuje w pięciu segmentach: Chemicals, Performance Products, Functional Materials & Solutions, Agricultural Solutions oraz Oil & Gas.

Wyświetlono: 530

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej