Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Basell Orlen Polyolefins zwiększy produkcję polipropylenu

06.04.2017

PKN Orlen poinformował, co zrobi z propylenem, który będzie produkować w Płocku w oparciu o budowaną aktualnie instalację metatezy.

Lider polskiej petrochemii dostarczy swój propylen – w ilości do 100 tys. ton rocznie - do Basell Orlen Polyolefins, czyli spółki joint venture wytwarzającej w Płocku polipropylen i polietylen, powołanej w 2002 r. wspólnie z LyondellBasell Polyolefins. Pierwsze dostawy będą gotowe w drugiej połowie przyszłego roku, gdy kompleks wytwórczy zostanie uruchomiony.  Roczna wartość umowy na sprzedaż propylenu wynosi ok. 350 mln zł.
 
-Już teraz zapewniliśmy sprzedaż wolumenu budowanej instalacji metatezy, by zabezpieczyć pełne wykorzystanie jej przyszłych mocy wytwórczych. W konsekwencji Basell Orlen Polyolefins będzie mógł zaplanować intensyfikację swojej produkcji w zakresie polipropylenu. Podpisany kontrakt jest elementem strategii PKN Orlen w zakresie rozwoju petrochemii i wykorzystaniem synergii z BOP – powiedział Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. Energetyki PKN Orlen oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Basell Orlen Polyolefins.
 
Instalacja Metatezy, która powstaje na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku będzie wytwarzała propylen o jakości polimerowej. Obecny nominalny wolumen produkcji w tym zakresie wynosi 450 tys. ton. Inwestycja podniesie moce wytwórcze do poziomu 550 tys. ton rocznie. Koszt realizacji projektu wyniesie około 400 mln zł.

Wyświetlono: 1190

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej