Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Bakterie probiotyczne w kosmetykach

26.02.2020
Autor: Milena Giemza, Prolab Sp. z o.o. Sp. Komandytowa
Bakterie probiotyczne w kosmetykach

Pierwszą osobą, która prawdopodobnie wprowadziła termin „probiotyk” był Ferdinand Vergin (1954 r.).

W artykule „Antiund Probiotika” porównywał on szkodliwe działanie na mikroflorę jelitową antybiotyków i innych substancji przeciwdrobnoustrojowych z oddziaływaniami korzystnymi („Probiotika”) wywieranymi przez pożyteczne bakterie. Następnie w 1965 r. Lilly i Stillwell opisali probiotyki, jako mikroorganizmy, które stymulują wzrost innych mikroorganizmów. Przez lata definicja probiotyków wielokrotnie się zmieniała, natomiast w 1989 r. Roy Fuller podkreślił, iż probiotyki muszą być żywymi mikroorganizmami oraz wykazywać korzystny wpływ na zdrowie gospodarza.

Obecnie Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Żywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określają probiotyki, jako żywe organizmy, które podawane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na zdrowie człowieka.

Do grupy bakterii probiotycznych można zaliczyć przede wszystkim bakterie z rodzaju Lactobacillus oraz Bifidobacterium.

Do bakterii z rodzaju Lactobacillus zalicza się 103 gatunki, między innymi: L. plantarum, L. fermentum, L. acidophilus, L. gasseri, L. casei, L. paracasei, L. rhamnosus. Bakterie z rodzaju Lactobacillus prowadzą fermentację węglowodanów, produkując wiele substancji, m.in. kwas mlekowy, ale także kwas octowy, kwas mrówkowy i kwas piroglutaminowy. Drobnoustroje te kolonizują jamę ustną, pochwę oraz przewód pokarmowy ludzi, powodując obniżenie pH, które oscyluje w granicach 4,0-4,5. Do bakterii Bifidobacterium zalicza się 32 gatunki, między innymi: B. adolescentis, B. infantis, B. animalis, B. bifidum, B. breve i B. longum. Bakterie z rodzaju Bifidobacterium kolonizują przewód pokarmowy, pochwę, a także występują w mleku matki. Bakterie te również obniżają pH w jelitach, dzięki czemu chronią człowieka przed patogenami i stanami zapalnymi.

Wyświetlono: 708

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej