Wiadomości - Chemia budowlana z kraju

Badania i rozwój w branży farb stają się rzeczą kluczową

06.02.2020
Badania i rozwój w branży farb stają się rzeczą kluczową

Jak ocenia Bożena Uryasz, dyrektor ds. badań i rozwoju w Fabryce Farb i Lakierów Śnieżka, firmy z branży chemii budowlanej, w tym producenci farb musza się zmagać z coraz większa liczbą wyzwań związanych z prowadzeniem przez siebie działalności produkcyjnej.

- Jeśli chodzi o to na jakie trendy muszą odpowiadać działy badawczo-rozwojowe prowadzone przez producentów farb i czym taka działalność musi się w ich przypadku charakteryzować, to w Śnieżce dział badawczo-rozwojowy jest miejscem innowacyjności, w tym przede wszystkim innowacyjności produktowej. Nie może on pracować w oderwaniu od realnych potrzeb rynku. Istotnym jest obserwacja trendów, podążanie za nimi, a nawet ich wyprzedzanie, czego efektem jest przygotowanie nowoczesnego produktu, skrojonego na miarę potrzeb klientów. I tu widzę już pierwsze wyzwanie dla działów R&D. Ich aktywność w poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań musi ciągle wzrastać, procesy projektowe winny trwać krócej, a finalny produkt celniej trafiać w oczekiwania i gust klienta. Stąd też działalność badawczo-rozwojowa powinna charakteryzować się pewnego rodzaju zwinnością i elastycznością – komentuje w rozmowie z „Chemia i Biznes” Bożena Uryasz, dyrektor ds. badań i rozwoju w Fabryce Farb i Lakierów Śnieżka.

Skupiając się na sektorze farb, a ściślej sektorze farb dekoracyjnych, wyróżniła dwa trendy. Jeden z nich to wzrost zainteresowania farbami wysokiej jakości, z naciskiem na ich parametry użytkowe. Zdecydowanie najbardziej docenianym przez klientów atutem jest odporność na plamy.

- Przekonaliśmy się o tym także i my, wprowadzając na rynek farbę Magnat Ceramic. Produkt ten od wielu lat cieszy się bardzo dobrą opinią i uznaniem. Ceniąc preferencje klientów, wprowadzamy kolejne farby plamoodporne do naszej oferty – wyjaśnia dyrektor Śnieżki.

Drugim trendem na rynku farb jest ich ekologiczność, przyjazność dla środowiska i człowieka. Działy badawczo-rozwojowe podchodzą do tego tematu wielowątkowo. Na początku komponując produkt, dobierają surowce o jak najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko. Duże znaczenie ma ponadto sposób ich pozyskania i produkcji. Swoją uwagę coraz częściej kierują ku surowcom pozyskiwanym ze źródeł odnawialnych.

- Do aktywności w zakresie poszukiwania alternatywnych rozwiązań obligują nas wprowadzane regulacje i rozporządzenia prawne, które mając na względzie aspekty zdrowotne, ograniczają ilość substancji dopuszczonych do stosowania przez producentów farb. W ten trend wpisuje się również tendencja do produkcji farb o jak najniższym poziomie lotnych związków organicznych, dbałość o ich antyalergiczność i czystość powietrza w pomieszczeniach z ich zastosowaniem. By sprostać tym wyzwaniom, laboratoria badawczo-rozwojowe muszą być wyposażone w nowoczesny sprzęt i posiadać dostosowane metodyki badawcze. Istotne jest aktualizowanie wiedzy na temat regulacji prawnych. Kadrze inżynierskiej, obok wykwalifikowanej wiedzy merytorycznej, potrzebny jest rozwój kompetencji miękkich. Inżynier XXI wieku pracuje obecnie w interdyscyplinarnych zespołach, gdzie ważna jest komunikacja, argumentacja oraz prezentowanie własnych pomysłów i efektów swojej pracy. W naszym centrum badawczo-rozwojowym rozwijamy swoje umiejętności m.in. poprzez autorskie projekty przeznaczone dla kadry inżynierskiej. Podczas spotkań dzielimy się wiedzą, dyskutujemy i wymieniamy opiniami. Cieszy mnie fakt, że Śnieżka stawia na rozwój pracowników. Ciągle zwiększamy efektywność naszej pracy, m.in. poprzez inwestycje w nowoczesne wyposażenie centrum badawczo-rozwojowego – podsumowuje Bożena Uryasz, dyrektor ds. badań i rozwoju w Fabryce Farb i Lakierów Śnieżka.

Wyświetlono: 954

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej