Artykuły - Przemysł detergentowy

Badania aplikacyjno-użytkowe kosmetyków i detergentów

02.05.2019
Autor: Piotr Nowaczyk, dr Nowaczyk Laboratorium Badań Kosmetyków Sp. z o.o., Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu
Badania aplikacyjno-użytkowe kosmetyków i detergentów

Badania aplikacyjno-użytkowe produktów kosmetycznych i detergentów stanowią ważny element przekazu informacji o produkcie.
 

Podstawowym prawem konsumenta jest dostęp do informacji o produkcie, za który odpowiada przedsiębiorca. Jednym z kluczowych działań potwierdzających cechy kosmetyku czy detergentu jest potwierdzanie deklaracji (oświadczeń) marketingowych o produkcie, albowiem informacje uzyskane przez konsumenta pozwolą mu podjąć decyzję, który produkt nabędzie. Za pomocą deklaracji producent informuje konsumenta o zaletach produktu, a w szczególności o jego właściwościach i skuteczności.

Legislacja

Wymagania prawne dla deklaracji marketingowych określa artykuł 20 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z 30 listopada 2009 r. oraz Rozporządzenie Komisji (UE) nr 655/2013 z 10 lipca 2013 r. Dodatkowo, niedawno ukazał się Dokument Techniczny w sprawie oświadczeń dotyczących produktów kosmetycznych, opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Dokumenty te określają wspólne kryteria dotyczące uzasadniania oświadczeń marketingowych o produkcie, obligujące osoby odpowiedzialne do udowadniania deklaracji marketingowych.

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 655/2013 szczegółowo określa wymagania dotyczące deklaracji właściwości produktu. Zostały one zawarte w tzw. „wspólnych kryteriach” dotyczących uzasadniania deklaracji. Należą do nich:
• zgodność z przepisami,
• prawdziwość udzielanych informacji,
• dowody,
• zgodność ze stanem faktycznym,
• uczciwość,
• świadome podejmowanie decyzji.

W kontekście badań aplikacyjno-użytkowych istotne znaczenie ma pkt 3, dotyczący konieczności wskazania dowodów na cechy danego produktu.

Wyświetlono: 1902

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej