Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Azja liderem na rynku membran separujących gazy

24.07.2019
Autor: Anna Jarosik

Światowy rynek membran do separacji gazu wart jest 846 mln dolarów i rośnie w tempie 6% rocznie, by w 2024 r. osiągnąć pułap 1,1 mld dolarów. Stale wzrasta zapotrzebowanie na membrany do separacji dwutlenku węgla.

Wzrost wykorzystania technologii membranowych związany jest m.in. z coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Procesy membranowe są stosowane w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym oraz spożywczym do produkcji żywności i napojów. W branżach polimerowej i petrochemicznej umożliwiają oddzielenie lotnych węglowodorów ze strumieni powietrza, a nawet uzyskanie monomerów ze strumieni spalin w instalacjach polimerowych, a następnie zawrócenie ich do następnego etapu procesu.

Równocześnie zauważa się, że obecność ogromnych zasobów surowcowych w krajach Azji Południowo-Wschodniej oraz rosnące zapotrzebowanie na gaz łupkowy w Ameryce Północnej skutecznie napędzają rynek membran separujących gazy.

Rynek membran separujących gazy dzieli się ze względu na rodzaj stosowanego materiału. Ten podział uwzględnia m.in. membrany otrzymane z poliimidu wzmacniane włóknami poliaramidowymi, membrany z polisulfonu oraz membrany z octanu celulozy. Natomiast jeśli chodzi o kluczowe zastosowanie dla membran separujących gazy to uwzględnia się procesy wytwarzania azotu oraz wzbogacenie w tlen, usuwanie dwutlenku węgla i odzyskiwanie wodoru.

Membrany poliimidowe wzmocnione poliaramidem stanowią największy udział w całkowitym rynku membran do separacji gazu. Przewiduje się również, że rynek dla tego typu membran odnotuje w przyszłości wzrost o 8%.  Na tego typu membrany jest ogromne zapotrzebowanie, zwłaszcza w procesach rozdzielania gazu dzięki ich doskonałej przepuszczalności i stabilności. Membrany te mają dobrą stabilność chemiczną i termiczną.

Azja i Pacyfik jest największym rynkiem dla membran do separacji gazu. Powodem jest wysokie zużycie w zastosowaniu związanym z usuwaniem dwutlenku węgla. W regionie obserwuje się wysokie tempo wzrostu gospodarczego, rosnące zapotrzebowanie na urządzenia sanitarne i słodką wodę, rosnącą urbanizację i coraz wyższy standard życia.

Głównymi graczami na rynku membran do separacji gazu są Air Products; Air Liquide Advanced Separations; Ube Industries; Honeywell UOP (Honeywell International Inc); Fujifilm Manufacturing Europe; Schlumberger; DIC Corporation; Parker Hannifin Corporation; Membrane Technology and Research oraz Generon IGS.

Wyświetlono: 1110

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej