Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Austriacki OMV rozwija petrochemię

17.07.2019
Austriacki OMV rozwija petrochemię

Austriacki koncern rafineryjny OMV rozwija swoją działalność w obszarze petrochemii. Firma przystępuje do budowy w Niemczech jednostki służącej do produkcji izobutenu o wysokiej czystości. Koszt inwestycji to 64 mln euro.

Obiekt powstanie w miejscowości Burghausen, gdzie już teraz mieszczą się aktywa rafineryjne OMV. Powstająca jednostka będzie z nimi zintegrowana. Start nowej instalacji planowany jest na wrzesień przyszłego roku. Od tego momentu izobuten o wysokiej czystości będzie produkowany w Burghausen przy użyciu zupełnie nowej technologii.

Początek tej inwestycji to zawiązanie współpracy pomiędzy OMV a BASF. Kooperacja ta poskutkowała powstaniem innowacyjnej metodę integracji ciepła, która to została opatentowana przez obydwa podmioty. Jako dostawca katalizatorów i licencjodawca technologii petrochemicznych, BASF zaoferował system katalizatorów, który samoistnie spełniają wszystkie wymagania procesowe. Nowa jednostka do produkcji izobutenu o wysokiej czystości zostanie połączona z istniejącym zakładem metatezy OMV, który to jest odpowiedzialny za energooszczędną produkcję propylenu dla przemysłu tworzyw sztucznych. Jedną z głównych zalet nowej metody wytwórczej jest wyjątkowa efektywność energetyczna, która będzie się cechować jednostki izobutenu. Strategia opracowana przez OMV w zakresie integracji ciepła umożliwia zużycie przez nowy proces jedynie do 80% energii cieplnej wymaganej obecnie. Jednostka izobutenu będzie miała moc produkcyjną rzędu ok. 60 tys. ton rocznie.

Izobuten jest częścią grupy węglowodorów C4 i jest wytwarzany ze składników ropy naftowej za pomocą krakingu termicznego. Otrzymany w Burghausen izobuten uzupełni obecne portfolio produktów OMV i będzie używany do produkcji klejów, smarów i innych chemikaliów, takich jak przeciwutleniacze, a także do produkcji witaminy C.

OMV przy sprzedaży na poziomie 23 mld euro i zatrudnianiu ponad 20 tys. pracowników jest jedną z największych spółek giełdowych w Austrii. Dzienne przetwórstwo ropy naftowej sięga w koncernie około 427 tys. boe. W segmencie downstream OMV zarządza trzema rafineriami o łącznej rocznej mocy przerobowej 17,8 mln ton i ponad 2 tys. stacji paliw w 10 krajach.

Wyświetlono: 484

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej