Wiadomości - Przemysł gumowy ze świata

Arlanxeo już tylko w rękach Saudi Aramco

07.01.2019

Lanxess, producent specjalistycznych środków chemicznych, zakończył 31 grudnia 2018 r. procedurę sprzedaży 50% udziałów w spółce z branży kauczukowej Arlanxeo, na rzecz koncernu Saudi Aramco.

Po zakończeniu transakcji należące do niemieckiego koncernu chemicznego udziały w Arlanxeo przeniesiono na rzecz Saudi Aramco, byłego partnera w spółce joint venture. W zamian Lanxess otrzymał ok. 1,4 mld euro. Środki te umocniły podstawy finansowe oraz istotnie zmniejszyły wielkość zobowiązań finansowych koncernu.

Arlanxeo powstało 1 kwietnia 2016 r., jako wspólne przedsięwzięcie Lanxess i Saudi Aramco. W 2017 r. spółka, której siedziba znalazła się w holenderskim Maastricht, osiągnęła sprzedaż na poziomie ok. 3,2 mld euro i zatrudniała blisko 3,8 tys. pracowników w 20 zakładach produkcyjnych w dziewięciu krajach. Spółka produkuje wysokiej jakości kauczuk stosowany m.in. w branżach motoryzacyjnej, oponiarskiej, budowlanej, naftowej i gazowej. 

Przeniesienie do spółki joint venture Arlanxeo działalności w dziedzinie kauczuków syntetycznych stanowiło podstawowy element korekty strategii Lanxessa. Odtąd koncern skupił swoją uwagę na wzroście na rynkach specjalistycznych produktów chemicznych, dokonując w tym obszarze kilku przejęć.

Wyświetlono: 2659

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej