Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Arkema przejmuje firmę produkującą środki powierzchniowo czynne

16.05.2019

Francuski koncern chemiczny Arkema przejmuje amerykańskiego producenta specjalistycznych surfaktantów (środków powierzchniowo czynnych) dla żywienia roślin, górnictwa i infrastruktury, firmę ArrMaz. W ten sposób jeszcze bardziej angażuje się w wypełnianie strategii zakładającej wchodzenie w obszary ściśle specjalistycznej chemii. Chce, by do 2023 r. 80% jej przychodów pochodziło z tytułu sprzedaży takich właśnie chemikaliów.

Roczna sprzedaż osiągana przez firmę ArrMaz sięga 290 mln dolarów przy marży EBITDA na poziomie 18%. Spółka jest największym wytwórcą przywoływanych typów surfaktantów na rynku amerykańskim. ArrMaz zostanie zintegrowany z jednostką biznesową Performance Additives, jedną z trzech składowych tworzących biznes Arkemy, której to zadaniem jest rozwój materiałów wysokowydajnych, wraz z klejami i polimerami technicznymi.

Na rynku żywienia roślin ArrMaz oferuje innowacyjne dodatki, które zwiększają wydajność i jakość produkcji i dystrybucji nawozów przy jednoczesnym promowaniu odpowiedzialnego rolnictwa. Na rynku górniczym dostarcza szeroką gamę dodatków, które pomagają zoptymalizować wydajność procesu w operacjach górniczych, umożliwiając tym samym najbardziej przyjazne dla środowiska praktyki. Na rynek infrastruktury firma wprowadza natomiast dodatki, które pomagają poprawić trwałość dróg oraz możliwości recyklingu.

W Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji i na Bliskim Wschodzie ArrMaz zbudował silne struktury handlowe. Zatrudnia 400 pracowników i dysponuje dziewięcioma zakładami.

- W połączeniu z silnym doświadczeniem Arkemy w dziedzinie preparatów i specjalnych środków powierzchniowo czynnych, przejęcie to pozwoli na wejście w naszą strukturę podmiotowi, który jest z nami wysoce komplementarny pod względem geograficznym, jak również możliwości handlowych i technologicznych. Arkema będzie zatem dobrze przygotowana, aby przyspieszyć swój rozwój na dotychczasowych rynkach i wejść w nowe segmenty, takie jak dodatki do składników odżywczych, ekstrakcji litu oraz przetwarzania ropy i gazu. Oczekujemy wzrostu powyżej PKB – poinformowała Arkema w komunikacie.

Zakończenie transakcji spodziewane jest latem 2019 r.

Wyświetlono: 876

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej