Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Arkema: liczne inwestycje w 2018 r.

24.09.2018
Autor: Dominik Wójcicki
Arkema: liczne inwestycje w 2018 r.

Serię nowych projektów inwestycyjnych obejmujących cały świat ogłosiła od początku tego roku francuska spółka Arkema. Inwestycje dotyczyć mają zarówno obszaru konstrukcyjnych tworzyw sztucznych, jak również specjalistycznych chemikaliów.

Aby zaspokoić wysokie światowe zapotrzebowanie na proszki poliamidowe marki Orgasol o ultra wysokiej wydajności do zastosowań przemysłowych, w szczególności dla rynku powłok, kompozytów i druku 3D Arkema rozszerzy swoje globalne moce produkcyjne w miejscowości Mont (Francja) o ponad 50%. Ta inwestycja o wartości około 20 mln euro zostanie uruchomiona w drugiej połowie 2019 r. Wcześniej, bo wiosną tego roku, Arkema poinformowała o budowie kompleksu wytwórczego w Chinach dla poliamidów 12 z serii Rilsamid. W tym przypadku moce wytwórcze dla tworzywa wzrosnąć mają od 2020 r. o 25%.

W odniesieniu do tworzyw sztucznych w kwietniu tego roku Arkema uruchomiła już w Stanach Zjednoczonych fabrykę materiału o nazwie Kynar, Chodzi w tym przypadku o polifluorek winylidenu. W ten sposób moce produkcyjne spółki wzrosły o 20%. Projekt został poprzedzony otwarciem fabryki w Chinach, co oznacza, że Arkema produkuje aktualnie PVDF na trzech kontynentach – także w Europie i jest jego największym światowym oferentem. Materiał jest używany do produkcji m.in. membran do mikrofiltracji i ultrafiltracji.

Inwestycyjny pakiet francuskiego przedsiębiorstwa uzupełnia projekt dotyczący tiochemikaliów. Firma zwiększy bowiem o 30% produkcję merkaptanów w zakładzie w Houston w USA. Rzecz dotyczy jednego z siarkowych odpowiedników alkoholi. Projekt ma wspierać globalny wzrost rynku żywienia zwierząt, głównie rosnącego w tempie 6% rocznie zapotrzebowania na metioninę, czyli niezbędnego aminokwasu w procesie żywienia zwierząt. Poprzez to działanie spółka jeszcze bardziej umocni swoją wiodącą pozycję w segmencie pochodnych siarki.

W 2017 r. Arkema 46% swoich przychodów wypracowała w segmencie biznesowym High Performance Materials (kleje specjalistyczne, polimery techniczne, wysokowydajne dodatki). Dalsze 31% uzyskała w segmencie Industrial Specialties (PMMA, fitochemikalia, fluorogazy, nadtlenki organiczne). Ponadto 23% przychodów pochodziło z segmentu Coating Solutions (powłoki, akryle) – 23,9%. Jednocześnie w ujęciu geograficznym sprzedaż w Europie odpowiadała za 38% wartości przychodów, w Ameryce Płn. za 32%, a w Azji za 30%. Łącznie przychody Arkemy sięgnęły 8,32 mld euro, podczas gdy w 2016 r. było to 7,53 mld euro. Firma z Francji funkcjonuje w 55 państwach i zatrudnia prawie 20 tys. osób.

Wyświetlono: 664

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej