Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Arkema: Azja miejscem trzech dużych inwestycji

12.07.2017
Arkema: Azja miejscem trzech dużych inwestycji

Francuski koncern Arkema ogłosiła ambitne projekty inwestycyjne. Celem jest, aby w 2023 r. obszar odpowiedzialny za produkcję specjalistycznych chemikaliów generował 80% wartości przychodów firmy. Aktualnie jest to nieco ponad 70%.

Plany rozwojowe Arkemy skupiają się na wzmacnianiu pozycji w sektorze polimerów technicznych oraz fitochemikaliów. Spółka zapowiedziała rozpoczęcie trzech dużych projektów inwestycyjnych – wszystkie one zrealizowane będą w Azji.

Pierwszym zadaniem jest budowa – państwo nie zostało jeszcze wskazane – fabryki poliamidów 11, pozyskiwanych z surowców odnawialnych. Obiekt o wartości 300 mln euro ma być gotowy w przeciągu pięciu lat. Dzięki niemu o 50% wzrosną globalne zdolności Arkemy w dziedzinie produkcji PA 11. Surowcem użytym do produkcji tworzywa ma być olej rycynowy. W tej samej fabryce powstawać będzie również blokowy kopolimer polieteroamidu o nazwie handlowej Pebax, dzięki czemu także w odniesieniu do niego Arkema podniesie swoje światowe moce wytwórcze o 50%.

W Chinach rozbudowane zostaną z kolei instalacje do produkcji żywic fotokomórkowych UV, LED, wiązki elektronowej. Nowa linia wytwórcza pomoże zaspokoić zapotrzebowanie klientów w Azji na rynku drukarek 3D i drukarek atramentowych, projektowania obwodów drukowanych, smartfonów, tabletów, telewizorów, itd. Uruchomienie dodatkowej produkcji nastąpi od 2019 r.

Ostatnia zapowiadana inwestycja francuskiego przedsiębiorstwa dotyczyć ma podwojenia zdolności produkcyjnych dla fitochemikaliów i być realizowana w Malezji. Wytwarzanym związkiem będzie merkaptan metylu, czyli siarkowy odpowiednik alkoholi, będący produktem fermentacji, obecny przede wszystkim w początkowej fazie fermentacji. Służy do produkcji metioniny i innych pochodnych siarki. Oczekuje się, że roczny wzrost tego rynku przekroczą aktualnie 5% i Arkema chce w tym wzroście mocno partycypować. Zakończenie malezyjskiego projektu przewidziano na 2020 r.

Arkema w 2016 r. osiągnęła przychody w kwocie 7,53 mld euro.

Tagi


Arkema
Wyświetlono: 636

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej