Artykuły - Przemysł detergentowy

Arabia Saudyjska – trudny rynek z dużym potencjałem rozwojowym

25.06.2019
Autor: Krzysztof Mrówczyński
Arabia Saudyjska – trudny rynek z dużym potencjałem rozwojowym

Jak dotąd Arabia Saudyjska stanowiła dość egzotyczny kierunek sprzedaży dla polskich firm oferujących chemikalia konsumpcyjne. I choć przez dłuższy okres eksport na ten rynek rósł w dynamicznym tempie, to najwyższą wartość (niecałe 15 mln euro, tj. ponad 60 mln zł) osiągnął on w 2016 r. W ostatnich dwóch latach nastąpiła dość znaczna korekta, a sprzedaż chemii gospodarczej i kosmetyków do Arabii kształtowała się na poziomie ok. 10 mln euro. Istotna część tej kwoty (ok. 85%) przypadała na kosmetyki, choć w ostatnich latach to raczkujący eksport chemii gospodarczej notował wyraźnie lepszą dynamikę rozwojową.

Ekspansja krajowych producentów na półwysep arabski jest utrudniona ze względu na liczne bariery w handlu zagranicznym, jakie stawiają im tutejsze surowe regulacje, ale też i poważne różnice kulturowe. Nie oznacza to jednak, że rynek chemikaliów konsumpcyjnych pozostaje szczelnie zamknięty dla polskich produktów. Co więcej, w regionie Bliskiego Wschodu można wskazać kilka równie atrakcyjnych rynków, na które trafia coraz więcej wyrobów (głównie kosmetyków) wytwarzanych nad Wisłą. Najlepszym przykładem są pobliskie Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie w 2018 r. wyeksportowano z Polski chemikalia konsumpcyjne o wartości blisko 40 mln euro. Oprócz ZEA na celowniku polskich eksporterów znajduje się również Izrael (niecałe 35 mln euro) czy Egipt (15 mln euro). Tymczasem biorąc pod uwagę dużą zasobność portfeli Saudyjczyków, Arabia może stanowić jeden z atrakcyjniejszych celów ekspansji dla polskich producentów w tej części świata.

Gwałtowny rozwój tutejszego rynku kosmetyków

Podkreśla się, że region Bliskiego Wschodu to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się rynków kosmetycznych na świecie. Jego łączną wartość szacuje się na ok. 30 mld dol., co stanowi ok. 6% rynku globalnego tych produktów. O ile rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie ma sobie obecnie równych w regionie pod względem sprzedaży per capita, o tyle w Arabii Saudyjskiej wyróżnia się on nadzwyczajną dynamiką rozwojową. W ostatnich latach charakteryzowało go nawet kilkudziesięcioprocentowe średnioroczne tempo wzrostu, które ma utrzymać się co najmniej do końca bieżącej dekady.


CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY JEST W NR 2/2019 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.


Wyświetlono: 1526

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej