Artykuły - Przemysł detergentowy

Arabia Saudyjska – trudny rynek z dużym potencjałem rozwojowym

25.06.2019
Autor: Krzysztof Mrówczyński
Arabia Saudyjska – trudny rynek z dużym potencjałem rozwojowym

Rynek saudyjski pozostaje poza kręgiem głównego zainteresowania polskich producentów chemikaliów konsumpcyjnych, pomimo iż oferuje on jedną z najszybszych dynamik rozwojowych na całym świecie.

Choć jest areną zaciętej rywalizacji pomiędzy lokalnymi i globalnymi koncernami kosmetycznymi, to jednak posiada wiele nisz, w których potencjalnie mogłaby ulokować się większa liczba polskich firm. Ciekawy potencjał biznesowy przedstawia również rynek chemii gospodarczej, który z każdym rokiem coraz bardziej uzależnia się od importu.

Gospodarcze, polityczne i duchowe centrum świata arabskiego

Arabia Saudyjska to jedno z najważniejszych i najbogatszych państw w regionie Bliskiego Wschodu, które swoją zamożność zawdzięcza posiadanym bogactwom naturalnym (największe na świecie złoża węglowodorów) i płynącym z tego tytułu petrodolarom. Ten powierzchniowo zdecydowanie największy kraj regionu (12. miejsce na świecie, przy blisko 7-krotnie większej powierzchni niż Polska), zamieszkiwany jest przez niewiele ponad 30 mln mieszkańców, skoncentrowanych w kilku dużych ośrodkach miejskich (na czele z aglomeracją Rijadu liczącą blisko 5 mln mieszkańców, Dżuddą – 3,5 mln, Mekką – 1,5 mln oraz Medyną – ok. 1 mln osób). Pomimo tego tworzy on największą gospodarkę w tej części świata, będąc jedynym jej reprezentantem w elitarnej grupie G20. Z kolei Mekka to najważniejszy ośrodek duchowy świata islamskiego, który w czasie hadżdżu odwiedza nawet 2 mln pielgrzymów. Arabia to też jednak kraj olbrzymich kontrowersji – ten najważniejszy – obok Izraela – sojusznik Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie, był w przeszłości wielokrotnie oskarżany o finansowanie terroryzmu oraz łamanie praw człowieka (w rankingu Human Freedom Index zajmuje on odległe 146 miejsce, na 162 krajów objętych badaniem). Tworzy go jedno z najbardziej konserwatywnych społeczeństw na świecie, z tradycyjnym monarchistycznym ustrojem i bardzo surowym systemem prawnym, bazującym na tzw. prawie szariatu.

Wyświetlono: 1525

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej