Wiadomości - Chemia rolnicza - Z kraju

ANWIL: ważny krok na drodze inwestycji nawozowej

25.04.2019

ANWIL podpisał umowę na budowę instalacji kwasu azotowego i neutralizacji. Jest to kluczowy etap realizacji rozbudowy zdolności produkcyjnych spółki w obszarze nawozów. Efektem prowadzonych prac będzie zwiększenie jej zdolności produkcyjnych o około 50% oraz poszerzenie oferty produktowej o cztery rodzaje nawozów.

Umowa na projektowanie, dostawy oraz budowę w systemie EPC instalacji kwasu azotowego i neutralizacji została zawarta z firmą thyssenkrupp Industrial Solutions AG. To pierwszy z trzech najważniejszych kontraktów, jakie mają zostać podpisane w ramach strategicznego dla rozwoju chemicznej spółki projektu. Dwa pozostałe będą dotyczyć budowy instalacji granulacji oraz instalacji pomocniczych.

- Polskie rolnictwo zmienia się bardzo dynamicznie, szczególnie od momentu wejścia Polski do UE, jednak analizy przeprowadzane zarówno przez ekspertów Europejskiej Organizacji Producentów Nawozów (Fertilizers Europe), jak i krajowe instytuty badawcze wskazują, że poziom zużycia nawozów w Polsce jest nadal niższy niż średnia unijna i dużo niższy niż np. w Niemczech, Belgii, czy Francji. Ze względu na dużo mniejszą intensywność nawożenia w Polsce – w porównaniu do krajów rozwiniętych Europy Zachodniej – analitycy przewidują wzrost ilości używanych nawozów w naszym kraju. Sfinalizowanie naszego przedsięwzięcia zaowocuje nie tylko zwiększeniem zdolności produkcyjnych, ale także poszerzeniem portfolio produktowego o saletrę grubą, saletro siarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli, co zwiększy konkurencyjność oferty ANWILU, w stosunku do oferty producentów zagranicznych. Większa liczba produktów nawozowych to także zabezpieczenie naszej spółki na wypadek ewentualnego zmaterializowania się w przyszłości zakazu obrotu saletrą amonową na terenie Unii Europejskiej. - podkreśla Agnieszka Żyro, prezes zarządu włocławskiego ANWILU.

Rozwiązania zaproponowane przez thyssenkrupp Industrial Solutions charakteryzować się będą niskimi wskaźnikami zużycia materiałów oraz surowców. Dzięki wykorzystaniu systemu EnviNOx, czyli katalitycznej redukcji podtlenku i tlenku azotu, umożliwią osiągnięcie przez instalację kwasu azotowego i neutralizacji niskich poziomów emisji.

Uruchomienie przez ANWIL trzeciej instalacji nawozowej spowoduje zwiększenie zdolności produkcyjnych z 966 tys. ton do 1,46 mln ton rocznie. Zakładany całkowity koszt inwestycji rozbudowy mocy produkcyjnych we włocławskiej spółce wynosi ok. 1,3 mld zł, a jej zakończenie planowane jest do połowy 2022 r. Szacuje się, że po zrealizowaniu projektu zysk operacyjny EBITDA może wzrosnąć o ok. 57 mln euro w skali roku.

Tagi


nawozy Anwil
Wyświetlono: 1604

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej