Wiadomości - Chemia rolnicza - Z kraju

ANWIL: realizacja strategicznej inwestycji idzie zgodnie z planem

17.06.2020

​Spółka ANWIL zgodnie z planem realizuje budowę trzeciej linii do produkcji nawozów azotowych, która zwiększy o ok. 50% jej zdolności produkcyjne, a tym samym konkurencyjność wobec zagranicznych producentów. Wartość tej strategicznej dla firmy inwestycji szacowana jest na ok. 1,3 mld zł. Po realizacji projektu powstanie 100 nowych miejsc pracy, a zysk operacyjny EBITDA może wzrosnąć o blisko 245 mln zł rocznie.

W ramach trzeciej linii nawozowej, której budowa rozpoczęła się rok temu, na terenie włocławskiej firmy powstaną nowoczesne instalacje produkcyjne ciągu nawozowego. Projekt obejmuje instalację kwasu azotowego i neutralizacji, instalację granulacji oraz infrastrukturę pomocniczą.

- ANWIL jest bardzo ważnym aktywem w Grupie Orlen, a wzmocnienie jego pozycji na europejskim rynku to jeden z naszych priorytetów. Dlatego realizujemy strategiczną, a zarazem jedną z największych pod względem wartości, inwestycję w historii włocławskiej firmy, także od czasu przejęcia w 2012 roku 100% jej akcji przez Grupę Orlen. Budowa trzeciej linii do produkcji nawozów azotowych przebiega zgodnie z założonym harmonogramem. To istotne, ponieważ zakres prowadzonych działań jest szeroki i zaangażowanych jest w nie wielu krajowych, a także zagranicznych wykonawców. Nowa inwestycja to korzyści dla Grupy Orlen i ANWIL-u, a przede wszystkim dla polskiej gospodarki i polskich rolników. Po zakończeniu projektu, co nastąpi w połowie 2022 roku, zapewnimy im dostęp do zwiększonego wolumenu produktów spełniających najwyższe światowe standardy – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Realizowana inwestycja umocni pozycję ANWILu nie tylko na rynku nawozów, ale także jako największego pracodawcy w regionie. Po jej zakończeniu zatrudnienie w spółce znajdzie kolejne 100 osób. Korzyści odniesie cała lokalna społeczność. ANWIL jest jednym z największych płatników podatków w województwie kujawsko-pomorskim. Za 2019 rok spółka odprowadziła ponad 100 mln zł podatku, z czego przeszło 43 mln zł zostało w regionie. W związku z rozwojem aktywów produkcyjnych kwota może wzrosnąć nawet o około 50 mln zł rocznie.

Dzięki inwestycji zdolności produkcyjne ANWILu zwiększą się z 966 tys. ton do 1,461 mln ton rocznie, a portfolio produktowe firmy wzbogaci się o cztery rodzaje nawozów: saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli. Podniesienie liczby produktów nawozowych zabezpieczy ANWIL na wypadek ewentualnego wprowadzenia w przyszłości zakazu obrotu saletrą amonową w Unii Europejskiej.

Na terenie budowanej instalacji kwasu azotowego i neutralizacji do tej pory wykonano szereg prac ziemnych. Przygotowano zaplecze pod prefabrykację rurociągów, odbyło się też palowanie w miejscu, gdzie stanie turbozespół i komin. Zakończyły się prace wylewania fundamentów pod zbiornik kwasu azotowego i kolumny absorpcyjnej. Jej elementy docierają do włocławskiej spółki i trwa ich spajanie. W ramach inwestycji powstanie również magazyn surowców. Wykonywane są ponadto prace związane z powstaniem infrastruktury pomocniczej, koniecznej do prawidłowego funkcjonowania instalacji.

Włocławska firma rozpoczęła produkcję nawozów 48 lat temu, a pierwszą tonę saletry amonowej wytworzyła 17 grudnia 1971 roku. Od lat 90. instalację do produkcji saletry systematycznie modernizowano, natomiast w 2000 roku uruchomiono instalację do wytwarzania saletrzaku. Na początku 2019 roku firma wyprodukowała 30-milionową tonę nawozów azotowych. Obecne moce wytwórcze stawiają ANWIL na drugim miejscu w Polsce.

Tagi


nawozy Anwil
Wyświetlono: 1148

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej