Wiadomości - Chemia rolnicza - Z kraju

ANWIL: inwestycja w nawozy o wartości 1,3 mld zł

14.12.2018
ANWIL: inwestycja w nawozy o wartości 1,3 mld zł

ANWIL zwiększy o ok. 50% zdolności produkcyjne w obszarze nawozowym oraz poszerzy ofertę produktową o cztery nowe rodzaje nawozów. Będzie to możliwe dzięki budowie trzeciej instalacji produkcyjnej nawozów azotowych. Wartość strategicznej dla rozwoju włocławskiej spółki inwestycji szacowana jest na ok. 1,3 mld zł.

Inwestycja ma zostać ukończona jeszcze w 2021 r. Dzięki niej zysk operacyjny EBITDA spółki wzrosnąć ma o ok. 57 mln euro rocznie. 

- ANWIL jest bardzo ważnym aktywem w Grupie Orlen. Wzmacnianie jego pozycji na konkurencyjnym rynku europejskim to jeden z naszych priorytetów. Dlatego cieszę się, że moje zapowiedzi dotyczące tej kluczowej inwestycji rozwojowej wchodzą w etap realizacji. ANWIL stanie się jeszcze mocniejszym graczem na rynku nawozów. To kolejny krok w kierunku wydłużenia łańcucha wartości i poprawy bilansu przepływów produktowych w Grupie. Na tej inwestycji finansowo skorzysta zarówno PKN Orlen, będący właścicielem ANWILU, jego akcjonariusze, włocławska spółka, jak i samorząd lokalny - podkreśla Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Uruchomienie trzeciej instalacji nawozowej spowoduje zwiększenie zdolności produkcyjnych ANWILU z 966 tys. ton do 1,461 mln ton rocznie oraz wzbogaci portfolio produktowe o saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.

- Rozbudowa zdolności produkcyjnych umożliwi nam zaspokojenie rosnącego popytu na nawozy azotowe w kraju. W tej chwili jesteśmy ich jedynym polskim wytwórcą, dysponującym potencjałem do zwiększenia produkcji. W ciągu trzech lat będziemy w stanie zapewnić polskim rolnikom dostęp do zwiększonego wolumenu krajowych produktów spełniających najwyższe światowe standardy 
w każdym aspekcie związanym z ich wytwarzaniem i sprzedażą. Będzie to zatem nasz wkład w zapewnienie Polsce bezpieczeństwa żywnościowego oraz ochronę rodzimego rynku przed napływem często wątpliwej jakości nawozów z importu, głównie ze Wschodu – mówi Agnieszka Żyro, prezes zarządu ANWILU.

Spółka z Włocławka opiera swoją działalność biznesową na dwóch filarach, czyli produkcji polichlorku winylu oraz nawozów azotowych, których – pod względem mocy wytwórczych – jest drugim producentem w kraju i 13 w Europie. Produkcję nawozów rozpoczęła 47 lat temu, a pierwszą tonę saletry amonowej wytworzyła już 17 grudnia 1971 r. Od lat 90. instalacja produkcji saletry była systematycznie modernizowana, natomiast w 2000 r. uruchomiono instalację do wytwarzania saletrzaku (sprzedawanego przez ANWIL pod marką CANWIL), dzięki czemu moce wytwórcze spółki w obszarze nawozów wzrosły do niemal miliona ton rocznie. Na początku tego roku chemiczna firma wyprodukowała 30-milionową tonę nawozów azotowych.

Tagi


nawozy Anwil
Wyświetlono: 1769

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej