Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Ameryka odpowiedzialna za wzrost rynku nośników katalizatorów

26.07.2018

Aktualnie globalny rynek nośników katalizatorów szacowany jest na 121,2 tys. ton. W 2023 r. wielkość ta powinna jednak wynieść już 152 tys. ton. Wyliczenia te przedstawiła agencja MarketsandMarkets.

Nośniki katalizatorów to substancje służące do tzw. rozwinięcia powierzchni katalizatora, która jednocześnie nie bierze udziału w procesie przyspieszania reakcji. Mogą to być np. nośniki ceramiczne, węgiel aktywny oraz zeolity. Natomiast wśród kształtu i kompozycji wyróżnić można nośniki w postaci sferycznej, porowatej, pierścieniowej, wytłaczanej oraz plastra miodu. Główne sektory wykorzystania nośników katalizatorów to produkcja ropy naftowej i gazu, przemysł chemiczny oraz samochodowy, branża medyczna i farmakologiczna.

Do 2023 r. omawiany rynek rosnąć ma w średniorocznym tempie 4,6-5%. Rynek odnotowuje wzrost jeśli chodzi o wielkość, ale również wartość, ze względu na rosnące wykorzystanie nośników katalizatorów w procesie rafinacji ropy naftowej, w przemyśle naftowym i gazowym. Oczekuje się, że zaostrzające się przepisy związane z obróbką ropy naftowej będą napędzać zużycie nośników katalizatorów w okresie prognozy, natomiast wahania cen nie wpłyną destabilizująco na ten rynek.

To nośniki ceramiczne mają największy udział na rynku nośników katalizatorów pod względem produkcyjnym, ale również w przypadku zużycia. Mimo, że właściwości ceramiki znane są od lat, to ich popularność rozpoczęła się stosunkowo niedawno. Wzrost liczby nośników katalizatorów ceramicznych wynika z ich szerokiego zastosowania w rafineriach, w syntezie gazów i innych procesach petrochemicznych. Przykładowo ceramiczne nośniki katalizatorów o kształcie walców, u których rozwinięcie powierzchni uzyskuje się w wyniku formowania metodą ekstruzji, mogą być używane jako złoże adsorbentu lub osuszacza w procedurach odsiarczania lub hydroprzetwarzania.

Nośniki katalizatorów w postaci sferycznej to największy segment, jeśli za kryterium przyjmiemy kształt i skład nośników. Tego typu preferencja rynku w stosunku do innych nośników wynika z faktu, że ten kształt wpływa na wysoką sztywność oraz niską rozszerzalność cieplną nośników. Dodatkowo sferyczne nośniki katalizatorów są lżejsze oraz mają zwiększoną odporność na korozję, przy wyższej wartości oporu elektrycznego.

Ameryka Północna stanowi największy rynek nośników katalizatorów, a jej dominująca rola będzie jeszcze wzrastać. Zapotrzebowanie na nośniki katalizatorów napędzane jest przede wszystkim obecnością producentów i dostawców katalizatorów rafineryjnych w tym regionie. Obecność głównych producentów katalizatorów rafinacji, tj. Albemarle Corporation oraz W.R. Grace & Company wpływa na zwiększające się rokrocznie zużycie nośników katalizatorów w Stanach Zjednoczonych.

Wśród producentów nośników katalizatorów wymienia się m.in. takie firmy, jak CeramTec (Niemcy); Saint-Gobain (Francja); W.R. Grace & Company (USA); CoorsTek Inc. (USA); Cabot Corporation (USA); Almatis GmbH (Niemcy); Sasol Ltd. (Republika Południowej Afryki); Evonik Industries (Niemcy); Noritake (Japonia) oraz Magma Ceramics & Catalyst (Wielka Bytania).

Wyświetlono: 392

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej