Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Ambitne cele akwizycyjne koncernu LyondellBasell Industries

11.07.2018

Koncern LyondellBasell Industries znacząco zwiększa stan swojego posiadania. Po sfinalizowaniu przejęcia amerykańskiej firmy A.Schulman kolejnym celem akwizycyjnym jest brazylijski potentat petrochemiczny Braskem.

W pierwszym kwartale tego roku doszło do podpisania umowy między LyondellBasell Industries, czyli jednym z największych światowych producentów tworzyw sztucznych a firmą A.Schulman, produkującą tworzywa masowe, tworzywa konstrukcyjne, koncentraty barwiące oraz dodatki uszlachetniające do tworzyw. Wartość transakcji wyniosła 2,25 mld dolarów. W ten sposób LBI rozszerza swoje kompetencje, jeśli chodzi o obsługę globalnego rynku tworzyw sztucznych. Przede wszystkim bowiem podwaja moce produkcyjne w odniesieniu do compoundów.

- Przejęcie A. Schulman jest naturalnym przedłużeniem naszej obecnej platformy. Ta kombinacja pozwoli nam zaoferować klientom szerszą gamę innowacyjnych rozwiązań, jednocześnie dodając możliwość obsługi rynków docelowych o wysokim potencjale wzrostu. Poza sektorem motoryzacyjnym będą to takie rynki, jak opakowania i produkty konsumenckie, elektronika i sprzęt AGD, budownictwo i rolnictwo – stwierdził Bob Patel, prezes LBI.

Po kilku miesiącach od tego przejęcia, które zostało już zatwierdzone przez europejskie urzędy antymonopolowe, koncern poszedł dalej. Ogłosił, że prowadzone są rozmowy na temat wejścia w posiadanie brazylijskiego Braskemu. Firma ta jest światowym pionierem w zakresie poszukiwania technologii wywarzania klasycznych polimerów, m.in. polietylenu i polipropylenu z surowców odnawialnych. Przykładem takiego alternatywnego materiału opakowaniowego jest choćby polietylen uzyskiwany z etanolu. Braskem posiada na całym świecie 40 kompleksów wytwórczych w odniesieniu m.in do poliolefin (29 w Brazylii, pięć w USA, cztery w Meksyku i dwa w Niemczech), w których rocznie powstaje ok. 15 mln ton produktów, zarówno termoplastów, jak i olefin. Jest największym producentem petrochemicznym w Ameryce Płd. Roczna sprzedaż brazylijskiego podmiotu to ok. 16 mld dolarów.

Na razie żadne decyzje w sprawie przejęcia nie zapadły, ale gdyby doszło do akwizycji, to byłoby to jedno z najważniejszych wydarzeń na globalnym rynku petrochemicznym w 2018 r. W minionym roku LyondellBasell Industries uzyskał przychody ze sprzedaży w kwocie 34,4 mld dolarów.

Wyświetlono: 1040

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej