Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

AkzoNobel zainteresowany kupnem od BASF działu powłok przemysłowych

11.02.2016

AkzoNobel oficjalnie potwierdził swoje zainteresowanie nabyciem fragmentu jednej z jednostek biznesowych koncernu BASF. Rozmowy między stronami trwają od ubiegłego roku.

Przedmiotem zainteresowania AkzoNobel jest dział odpowiedzialny za produkcję powłok przemysłowych koncernu BASF. To część całego działu powłok i farb największej chemicznej firmy świata. Niemieckie przedsiębiorstwo opracowuje, produkuje i sprzedaje szeroką gamę surowców dla bardzo wymagających formuł powłok wykorzystywanych w branży przemysłowej. To m.in. barwniki, pigmenty specjalne i żywice. BASF nie należy jednak w tym segmencie do rynkowych liderów, a omawiany dział w całej strukturze koncernu nie odgrywa dominującej roli. Jego roczna sprzedaż wynosi ok. 240 mln euro, co stanowi raptem 8% przychodu całej jednostki biznesowej farb i powłok. Produkcja odbywa się w fabrykach zlokalizowanych w niemieckich miastach Münster i Oldenburg. BASF dlatego chce zrezygnować z produkcji powłok przemysłowych, gdyż doszedł do wniosku, że trudno mu konkurować pod względem kosztowym z branżowymi potentatami, głównie właśnie AkzoNobel i firmą PPG.

Z kolei dla AkzoNobel biznes związany z powłokami przemysłowymi ma zupełnie inny wymiar. W  tym obszarze rynkowym spółka notuje roczną sprzedaż na poziomie ok. 780 mln euro i jest globalnym liderem.

Obie strony, oprócz potwierdzenia faktu prowadzenia negocjacji, solidarnie odmówiły udzielenia dalszych informacji w sprawie. Nieoficjalnie mówi się jednak, że wartość transakcji mogłaby wynieść 500 mln euro.

Wyświetlono: 749

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej