Nowości - Chemia budowlana ze świata

AkzoNobel pomoże w renowacji obrazu Rembrandta

08.07.2019

Jedno z najwspanialszych światowych arcydzieł malarskich – obraz „Straż nocna” autorstwa Rembrandta, zostanie poddane procesowi renowacji, w którym swój udział będzie mieć koncern AkzoNobel.

„Straż nocna” to mający 377 lat obraz, należący do amsterdamskiego Rijksmuseum (Muzeum Państowego). Teraz zostanie poddany renowacji z uwagi na m.in. stopniowe ciemnienie pokrywającego płótno werniksu (lakieru wykonanego  z żywicy), a także blaknięcie niektórych fragmentów malowidła. W operacji wezmą udział m.in. specjaliści od kolorów z AkzoNobel. Ostatnia renowacja obrazu miała miejsce ponad 40 lat temu.

Wstępne badania wykroczą poza wszystkie działania znane do tej pory światu sztuki. W ramach tego etapu, przy użyciu specjalnych technik, powstaną tysiące fotografii o ultrawysokiej rozdzielczości. Arcydzieło zostanie także zbadane przy pomocy złożonych skanerów i laserów. Owocem części badawczej będzie kilka terabajtów danych, które zostaną poddane dokładnej analizie, by ustalić najlepszą metodę renowacji „Straży nocnej” dla przyszłych pokoleń.

Operacja zwróci uwagę na kilka fundamentalnych kwestii. W jaki sposób wykonano obraz? Jaki był pierwotny wygląd obrazu zamierzony przez Rembrandta? Jaki jest obecny stan „Straży nocnej”? Jakiego rodzaju zmiany zaszły w farbach i dlaczego? Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania będzie odbywać się na oczach całego świata. Odwiedzający muzeum będą mogli z bliska przyjrzeć się pracy badaczy, a cały proces będzie transmitowany na żywo w internecie.

Badacze wykonają 11 400 fotografii o rozdzielczości 5430 dpi. Użyją specjalnych skanerów, które pozwolą im zajrzeć w pęknięcia i szczeliny, natomiast pigmenty zostaną przeanalizowane na poziomie nano za pomocą zaawansowanego lasera. Otrzymane w ten sposób zdjęcia zostaną udostępnione publicznie, co umożliwi uwiarygodnienie danych.

Wyświetlono: 2413

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej