Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Aktywacja mitofagii – nowy sposób walki ze starzeniem skóry

22.02.2018
Autor: Marcin Siekierski, Provital Polska Sp. z o.o.
Aktywacja mitofagii – nowy sposób walki ze starzeniem skóry

Wśród licznych teorii próbujących wytłumaczyć proces starzenia, takich jak koncepcja wolnorodnikowa czy telomerowa, jedną z najistotniejszych jest teoria mitochondrialna.

Aktualne badania naukowe wskazują bowiem, że dysfunkcja mitochondriów odgrywa kluczową rolę w złożonej sieci procesów prowadzących do starzenia się komórek i organów, w tym komórek skóry.

Wpływ mitochondriów na starzenie

Mitochondria są znane przede wszystkim jako centra energetyczne komórki i swoiste „elektrownie”, które w procesie oddychania komórkowego wytwarzają energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania komórki. Synteza adenozynotrifosforanu (ATP) to złożony i wieloetapowy proces, składający się z licznych reakcji biochemicznych, tworzących wspólnie cykl kwasu cytrynowego (tzw. cykl Krebsa). Jednym z jego elementów jest transport w łańcuchu oddechowym wysokoenergetycznych elektronów pochodzących z metabolizmu składników odżywczych. Część elektronów opuszcza jednak mitochondrium i daje początek reaktywnym formom tlenu (RFT, ang. ROS – Reactive Oxygen Species), które utleniają proteiny, DNA oraz lipidy komórek.

Niski poziom RFT w komórce to zjawisko korzystne z punktu widzenia potrzeb sygnałowych. Sytuacja jednak znacznie się pogarsza, gdy dochodzi do uszkodzenia mitochondrium oraz akumulacji tych uszkodzeń na skutek stresu oksydacyjnego (brak równowagi między produkcją wolnych rodników a ich unieszkodliwianiem przez antyoksydanty), stanów zapalnych lub starzenia. Uszkodzone mitochondrium funkcjonuje bowiem w zaburzony sposób, produkując mniejszą ilość energii kosztem zwiększonej syntezy wolnych rodników. Wywołuje to efekt błędnego koła – reaktywne formy tlenu, uwalniane na skutek niewłaściwego działania łańcucha oddechowego, jeszcze silniej potęgują niszczenie pozostałych składników komórek, co prowadzi do dalszego zmniejszenia wytwarzania ATP, zwiększonego stresu oksydacyjnego, a nawet śmierci komórek. W związku z tym, że jakość mitochondriów spada wraz z wiekiem, ich dysfunkcja uznawana jest obecnie za jedną z cech starzenia się organizmu. Odnosząc powyższą sytuację do komórek skóry, zaburzenie funkcjonowania mitochondriów i zmniejszony poziom energii będą oznaczały spadek aktywności fibroblastów w zakresie produkcji podstawowych protein strukturalnych macierzy pozakomórkowej (kolagen, elastyna), z kolei nadmiernie zwiększona ilość reaktywnych form tlenu wywoływać będzie kolejne degradacje składników skóry. Efektem końcowym będzie spadek jędrności i elastyczności oraz pojawienie się zmarszczek – czyli głównych oznak starzenia skórnego.

Wyświetlono: 1087

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej