Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Airbag nową nazwą dla polistyrenu spienionego?

13.05.2014

Europejski przemysł producentów ekspandowanego polistyrenu chce wypromować nową anglojęzyczną nazwą dla swojego produktu.

Dotychczas popularny styropian, czyli polistyren spieniony lub polistyren ekspandowany oznaczany był w międzynarodowej terminologii jako EPS, Styrofoam, Styropor, Polyfoam. W trakcie trwających w Niemczech targów opakowaniowych interpack stowarzyszenie Eumeps, zrzeszające działających na naszym kontynencie wytwórców tego produktu, zainaugurowało jednak kampanię na rzecz wprowadzenia nowej nazwy. Brzmi ona Airbag.

Skąd pomysł, by nagle dobrze znany i od dziesięcioleci kojarzony wyrób nazywać Airbag? Producenci chcą zwrócić uwagę na jego podstawową właściwość, jaką jest powietrze (ang. air). Styropian, czyli polistyren spieniony, składa się bowiem z kuleczek wypełnionych powietrzem. W całkowitej objętości styropianu powietrze stanowi nie mniej niż 98%. Powietrze w każdej z komórek nie ma możliwości przemieszczania się, dzięki temu materiał utrzymuje dobrą izolacyjność termiczną.

Polistyren ekspandowany jest porowatym tworzywem sztucznym otrzymywanym poprzez spienienie wstępnie spienionych granulek polistyrenu zawierających porofor. Spienienie uzyskuje się przez podgrzanie granulek. Składa się z zamkniętych komórek, wewnątrz których znajduje się pianka polistyrenowa. Używany jest do produkcji jednorazowych tacek, talerzy, kubków i opakowań, a także w przemyśle budowlanym do termoizolacji w postaci płyt lub luźnych granulek wtłaczanych w wolne przestrzenie ścian budowli.

Wyświetlono: 1385

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej