Nowości - Przemysł chemiczny z kraju

Air Products poszerza ofertę rozwiązań PRISM do wytwarzania azotu na miejscu

01.08.2018

Firma Air Products, jeden z największych dostawców gazów przemysłowych na polskim rynku, wprowadza nowe minigeneratory azotu PRISM. Umożliwiają one wytwarzanie azotu na miejscu u użytkowników, których zapotrzebowanie na gaz wynosi poniżej 200 Nm3/h, przy czystości od 95% do 99,999%. Kompaktowe i modułowe generatory wymagają jedynie niewielkiej przestrzeni i są łatwe w instalacji oraz obsłudze.

- Elastyczna konfiguracja stanowi szczególną zaletę dla odbiorców, ponieważ system zatrzymuje się i uruchamia automatycznie w zależności od zapotrzebowania na gaz. W połączeniu z najnowocześniejszą technologią zmniejsza to zużycie powietrza i energii elektrycznej. Rozwiązanie to nie tylko obniża koszty w zastosowaniach energochłonnych, ale także przyczynia się do realizacji celów w zakresie zrównoważonego rozwoju wielu firm, dzięki ograniczeniu emisji CO2. Ponadto generator azotu może zostać zintegrowany z istniejącą siecią sprężonego powietrza – wyjaśnia Marek Kastelik, dyrektor sprzedaży jednostki Gazy Generowane w Air Products Polska.

Podstawową technologią zastosowaną w generatorach jest proces adsorpcji zmiennociśnieniowej (PSA), który do tej pory wykorzystywany był głównie w dużych instalacjach. W zależności od projektu instalacji, proces PSA dostarcza azot o stopniu czystości od 95% do 99,999%, przy zużyciu znacznie mniejszej ilości powietrza niż w innych typowych procesach.

Azot wytwarzany w instalacjach PRISM nadaje się nie tylko do typowych zastosowań, takich jak obróbka metali czy tworzyw sztucznych, lecz również do procesów w przemyśle chemicznym. Jest również zgodny z rozporządzeniami WE 178/2002 i 852/2004 dotyczącymi żywności i Farmakopei Europejskiej. Dlatego może być stosowany w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Wyświetlono: 1494

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej