Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Air Products i Thyssenkrupp: współpraca w zakresie elektrolitycznej produkcji zielonego wodoru

10.07.2020

Air Products oraz Thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers podpisały umowę o współpracy strategicznej w obszarze wodoru. Wodór, jako nośnik energii wykorzystywany jest w zrównoważonym transporcie, produkcji surowców chemicznych oraz wytwarzaniu energii elektrycznej.

Firmy będą współpracować w obszarze budowy ekonomicznie opłacalnych generatorów zielonego wodoru o minimalnej mocy co najmniej kilku gigawatów. W ten sposób wychodzą w kierunku zapotrzebowania rynkowego dotyczącego produkcji zielonego wodoru na dużą skalę.

W ramach umowy Thyssenkrupp zobowiązał się zapewnić wparcie technologiczne, specjalistyczne usługi inżynieryjne, sprzęt, jak również serwis techniczny, dzięki którym Air Products będzie budować i obsługiwać własne generatory do elektrolitycznej produkcji wodoru.

– Umowa o współpracy strategicznej z firmą Thyssenkrupp to ważne ogniwo naszego łańcucha wartości, polegającego na opracowywaniu, budowaniu i obsłudze światowej skali projektów, a także dostarczaniu zielonego wodoru, wykorzystywanego w transporcie, produkcji energii oraz przemyśle. Połączenie komplementarnych potencjałów naszych firm pozwoli uzyskać wymierne postępy w opracowywaniu zrównoważonych projektów z wykorzystaniem zielonego wodoru w procesie transformacji energetycznej – powiedział Samir Serhan, dyrektor operacyjny Air Products.

Firma Thyssenkrupp opracowała wysokowydajną technologię elektrolizy opartą na wodzie alkalicznej. Dzięki realizacji ponad 600 projektów, w tym zakładów elektrochemicznych na całym świecie o łącznej mocy ponad 10 gigawatów zdobyła dogłębną wiedzę z zakresu inżynierii, zaopatrzenia i budowy tego typu obiektów.

– Jesteśmy dumni ze współpracy z Air Products oraz możliwości tworzenia zrównoważonych łańcuchów wartości w obszarze paliw, surowców chemicznych i przemysłowych. Wykorzystywana na wielką skalę elektroliza to kluczowa technologia pozwalająca na zastosowanie energii odnawialnej w różnorodnych sektorach transportu i przemysłu. Jako światowy lider w obszarze tworzenia rozwiązań elektrolizy zapewniamy zarówno odpowiedną technologię, jak i dostosowane do potrzeb możliwości produkcyjne. Już teraz dzięki elektrolizie wody jesteśmy w stanie zapewnić moc na poziomie jednego gigawata rocznie, a dodatkowo jesteśmy przygotowani na zwiększenie tego potencjału na szybko rozwijającym się rynku – powiedział Denis Krude, dyrektor generalny Thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers.

Air Products to globalny dostawca gazów technicznych. Koncentrując się na energii, środowisku i rynkach wschodzących, firma zapewnia gazy atmosferyczne i procesowe, urządzenia oraz aplikacje klientom z wielu branż, takich jak rafineryjna, chemiczna, metalurgiczna, elektroniczna, produkcyjna, spożywcza i napojowa. W roku 2019 przychody ze sprzedaży firmy Air Products w 50 krajach wyniosły 8,9 mld dolarów.

Thyssenkrupp to grupa technologiczna specjalizująca się w materiałach. W ostatnim roku jej przychody wyniosły 42 mld euro. Oferta obejmuje najnowsze technologie do produkcji surowców chemicznych, nawozów i polimerów, a także kompletne łańcuchy wartości do produkcji zielonego wodoru i zrównoważonych produktów chemicznych.

Wyświetlono: 486

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej