Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

212 mld zł na rządowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki

18.03.2020
212 mld zł na rządowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki

Ogłoszono powstanie rządowego pakietu pomocowego dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z epidemią koronawirusa. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, rząd chce zmniejszyć negatywnie skutki koronawirusa poprzez odpowiednie działania inwestycyjne i gospodarcze.

Projekt pod nazwą „Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov – 2” obejmie pięć filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

Pierwszy filar ma chronić pracowników przed utratą pracy, a dla pracodawców wprowadzać działania osłonowe na rynku pracy. Jak poinformował premier, zostanie zaproponowana m.in. możliwość pokrywania przez państwo 40% wysokości wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego. Dodał, że dzięki takiemu rozwiązaniu kilka milionów osób będzie bezpiecznych na rynku pracy. W przypadku samozatrudnienia, umowy zlecenia oraz umowy o dzieło, rząd planuje wprowadzić rozwiązanie, które pozwoli zamortyzować straty tych usług i zleceń.

Drugi filar dotyczy finansowania przedsiębiorców. Są to m.in. gwarancje kredytowe, finansowanie leasingu dla firm transportowych oraz mikropożyczki do 5 tys. Jak wyjaśnił premier, pakiet pomocowy ma być wsparciem dla przedsiębiorstw, aby mogły one odbudować swoje zamówienia i produkcję po opanowaniu sytuacji związanej z koronawirusem.

Kolejną kluczową kwestią jest wsparcie dla służby zdrowia. Na ten cel pójdzie co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków. Trafią one do jednoimiennych szpitali zakaźnych, na sprzęty ochronne, aparaturę medyczną niezbędną do modernizacji bazy szpitalnej i walki z koronawirusem.

Czwartym filarem pakietu jest zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu finansowego, w tym depozytów, lokat, płatności, wpłat oraz wypłat. Premier podkreślił także, że rząd chce, aby UOKiK i inne urzędy regulujące ceny kontrolowały rynek od strony cen.

Ostatnim filarem są inwestycje publiczne.

- Chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny po stronie państwa i budujemy fundusz co najmniej 30 mld zł na drogi samorządowe, cyfryzację, ochronę środowiska, modernizację szkół i szpitali – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Wyświetlono: 214

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej