Rozmowy z ...

Grażyna Grabowska:

Jedyne takie wydarzenie w polskim przemyśle kompozytowym

28.06.2017
Grażyna Grabowska

Rozmawiamy z Grażyną Grabowską, prezes zarządu firmy Targi w Krakowie, która organizuje Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych Kompozyt-Expo.

Gdy kilka lat temu organizowaliście Państwo pierwszą edycję Targów Kompozyt-Expo® była obawa, że ten projekt może się nie udać? Co wtedy stanowiło największą obawę, największe wyzwanie dla Was, jako organizatorów?

Organizacja nowej imprezy targowej, niezależnie od branży, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy jednak nie baliśmy się podejmować nowych wyzwań, wręcz przeciwnie – lubimy zaskakiwać i mierzyć się z tematami imprez, których dotąd na rynku nie było. Takim tematem siedem lat temu były właśnie materiały kompozytowe. Brak podobnej imprezy na rodzimym rynku z jednej strony grał na naszą korzyść, gdyż nie mieliśmy w tej sferze konkurencji. Jednocześnie wzbudzał też pewne obawy, czy to odpowiedni moment na wkroczenie z tą tematyką na polski rynek. Nie pomyliliśmy się i moment okazał się jak najbardziej odpowiedni. Przy organizacji nowej imprezy targowej wyzwań jest mnóstwo, jednak największym jest zbudowanie takiego wydarzenia, które z każdą kolejną edycją będzie atrakcyjniejsze i przyciągnie coraz więcej wystawców i odwiedzających.

Z punktu widzenia wszystkich minionych edycji, co zadowala Państwa najbardziej?

O sukcesie targów świadczy frekwencja, a tą bez wątpienia możemy się poszczycić. Targi z roku na rok przyciągają coraz więcej branżowych zwiedzających i z roku na rok ich oferta dla nich jest bogatsza. Cieszą również pochlebne opinie przekazywane nam przez uczestników targów, świadczące o tym, że impreza spełnia ich oczekiwania i to właśnie jest naszym największym sukcesem, to pozwala na planowanie kolejnych, coraz ciekawszych edycji Targów Kompozyt-Expo®.

Jaką pozycję na europejskiej mapie wydarzeń targowych dla przemysłu kompozytowego posiadają obecnie Targi Kompozyt-Expo® w Krakowie?

Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych Kompozyt-Expo® mają status międzynarodowych. Ponad 25% wystawców poprzedniej edycji stanowiły firmy z zagranicy, m.in. z Czech, Niemiec, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Włoch czy Francji. Bez wątpienia możemy stwierdzić, że jest to najważniejsze wydarzenie branży kompozytów w  Europie, po JEC World Composites Show & Conferences w Paryżu i Composites Europe – na zmianę w Düsseldorfie i Stuttgarcie.

Kompozyt-Expo® to nie tylko miejsce promocji nowoczesnych rozwiązań i zastosowań materiałów kompozytowych, ale stało się również areną prezentacji technologii i projektów wykraczających poza to, co uznajemy za współczesne. 

Targi Composites Europe w Niemczech, uważane za numer jeden dla europejskiego przemysłu kompozytowego, gromadzą ok. 350 wystawców z blisko 30 państw. Gdy rozpoczynały swoje działanie w 2006 r. było to 143 wystawców. Zatem wzrost jest o ponad 100% w ciągu dekady, bo pierwsza edycja miała miejsce w 2006 r. Czy w przypadku Kompozyt – Expo® ten wzrost jest równie znaczący? Czy może nie w liczbach wystawców tkwi sekret powodzenia jakichkolwiek targów?

Niewątpliwie jednym z wyznaczników powodzenia imprezy targowej jest liczba wystawców. Pierwsza edycja Kompozyt-Expo® zgromadziła 73 wystawców, tymczasem ubiegłoroczna – już 214, w tym wiele firm z zagranicy. Co ważniejsze, pod względem liczby zwiedzających 7 edycja również pobiła rekord: przyjechało ponad 3 tys. branżowych gości. Te liczby bez wątpienia świadczą o rozwoju naszych targów kompozytowych. Warto jednak podkreślić, że nie tylko ilość, ale również jakość i różnorodność oferty prezentowanej na stoiskach wystawców decyduje o powodzeniu imprezy.

Można sobie wyobrazić, że Targi Kompozyt-Expo® będą dorównywać w przyszłości wielkością Composites Europe, czy jednak jest to mało realne?

Liczby mówią same za siebie, więc mamy najlepsze ku temu predyspozycje. Rynek materiałów kompozytowych, maszyn i technologii do produkcji materiałów kompozytowych dynamicznie się rozwija, a Kompozyt-Expo® są jedyną imprezą dla tej branży organizowaną w Polsce. Dbamy o rozwój imprezy nie tylko pod względem liczby uczestników, ale i merytoryki. Każda kolejna edycja przynosi nowości produktowe, innowacyjne rozwiązania, jest bogata w seminaria prowadzone przez uznanych specjalistów i pokazy techniczne. Dzięki współpracy z najlepszymi polskimi uczelniami technicznych oraz reprezentantami biznesu targi Kompozyt-Expo® podążają za trendami w branży, poszerzając swój program o nowe dziedziny. Myślę więc, że bez kompleksów możemy stanąć na równi z europejskimi wydarzeniami tego typu.

Rozpoznawalność targów Kompozyt – Expo® zagranicą jest taka jak byście sobie Państwo tego życzyli?

Promocja targów obejmuje całą branżę kompozytową w świecie, jesteśmy obecni na konferencjach, targach, seminariach poświęconych branży kompozytowej i pokrewnym – nie tylko w Polsce, ale również zagranicą. Cieszy nas ogromnie, kiedy – uczestnicząc choćby w targach w Paryżu czy Düsseldorfie – w trakcie rozmowy z nowymi wystawcami okazuje się, że słyszeli o naszej imprezie, o targach w Krakowie. Krótko mówiąc, dbamy o to, aby być w stałym kontakcie z branżą i dokładamy wszelkich starań, aby Kompozyt-Expo® były jak najbardziej rozpoznawalne.

Targi są zwykle pewnym barometrem koniunktury panującej w danym przemyśle. Jak z Państwa punktu widzenia i waszych obserwacji przedstawia się aktualna koniunktura w polskim przemyśle kompozytowym?

Branża rozwija się bardzo dynamicznie, widać to też na targach Kompozyt-Expo®. Materiały kompozytowe znajdują zastosowanie niemal w każdej gałęzi przemysłu. Dzięki unikatowym właściwościom są doceniane przez coraz większą liczbę odbiorców i coraz szerzej wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w budownictwie, medycynie, przemyśle samochodowym, szynowym, lotniczym czy zbrojeniowym. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele otaczających nas przedmiotów wykonanych jest właśnie z kompozytów. Różnorodność w zastosowaniu materiałów kompozytowych staramy się pokazywać na targach. W tym roku w Strefie Activ zostanie zaprezentowany sprzęt sportowy, wykonany z materiałów kompozytowych, które zapewniają lekkość i wytrzymałość.

Gdzie znajdują się jeszcze obszary, w których można usprawnić funkcjonowanie projektu, jakim jest Kompozyt-Expo®? Jednocześnie, co w targach Kompozyt – Expo®, jest niepowtarzalnego, charakterystycznego tylko dla tej imprezy i nie mają tego inne targi kompozytowe w Europie?

Zdajemy sobie sprawę, że aby być konkurencyjnymi, musimy wciąż doskonalić formułę Kompozyt-Expo®. Działając w branży od ponad 20 lat wiemy, że rynek zmienia się błyskawicznie, a szczególnie sektor przemysłowy. Organizacja imprezy targowej wiąże się z nieustannym podążaniem za nowościami i trendami. Jednocześnie, ponieważ nie każdy wie, czym jest kompozyt i gdzie znajduje zastosowanie, pokazujemy podczas targów najróżnorodniejsze możliwości jego wykorzystania. Dlatego na naszych imprezach można było z bliska obejrzeć samoloty zrobione z kompozytu, jachty, bolidy i wiele mniejszych eksponatów - w rzeczywistości nawet przedmiotów codziennego użytku.

Targi Kompozyt – Expo® to już kilka edycji. Jakie produkty prezentowane na targach, począwszy od pierwszej edycji, zapadły Państwu, jako organizatorom najbardziej w pamięci? Słowem, co przychodzi najszybciej do głowy, gdy pomyślicie sobie Państwo o poprzednich odsłonach krakowskiej ekspozycji?

Wspomniałam już o specjalnych prezentacjach ciekawych eksponatów na naszych targach. Co roku wybieramy inny, który jest główną atrakcją, promującą nasze targi. Na poprzednich edycjach prezentowane był m.in. innowacyjny motoszybowiec wykonany z materiałów kompozytowych – projekt Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, Jacht Klasy Optimist - Marlin 2012, którego producentem jest Opti-Yachts Krosno, czy bolidy AGH Racing Team, PWR Racing Team.  W ubiegłym roku bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa Kompozyty w Akcji, na której wystawcy zaprezentowali produkty, które niekoniecznie do tej pory kojarzyły się z kompozytami, jak np. brodzik i umywalkę, wykonane z syntetycznego granitu, w pełni kompozytową łopatę wiatraka, wał napędowy do super-samochodu, a także rehabilitacyjny sprzęt medyczny. Ciekawie wyglądały wystawy prac studentów ASP – projekty nowoczesnych przedmiotów codziennego użytku wykonane właśnie z kompozytów.

Następna edycja Targów Kompozyt – Expo® jesienią tego roku. Jak idą przygotowania do tegorocznej edycji? I w jaki sposób można zachęcić do udziału w niej?

Udział w każdych targach jest doskonałą okazją, aby w ciągu dwóch dni zaprezentować osiągnięcia firmy, porównać ofertę konkurencji i dotrzeć do wielotysięcznej grupy odbiorców. Stwarzamy taką możliwość zapraszając na targi kadrę zarządzającą, menedżerów, technologów, handlowców i pracowników naukowych. Targi odbywają się w jednym z najnowocześniejszych obiektów targowo-konferencyjnych w Polsce EXPO Kraków. Nie istnieją dla nas praktycznie żadne bariery techniczne. Podczas targów odwiedzający mogą podziwiać w pełni funkcjonujące urządzenia, co bezsprzecznie wpływa na atrakcyjność prezentacji. Co roku na targach promowane są nowości produktowe, zarówno na stoiskach, jak i w ramach seminariów, czego nie zabraknie również podczas zbliżającej się edycji. Na nieco ponad trzy miesiące przed wydarzeniem 90% powierzchni wystawienniczej jest już zarezerwowane i wciąż zgłaszają się do nas nowe firmy. Przygotowania więc trwają ,,pełną parą’’, a żeby zobaczyć ich efekty zapraszamy 11 i 12 października br. do Krakowa.

Wyświetlono: 1031

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej