Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Zawiązał się etylenowy kartel

27.07.2017

Komisja Europejska prowadzi śledztwo w sprawie naruszania przepisów antymonopolowych na rynku petrochemicznym. Dochodzeniem objęte są m.in. takie koncerny jak szwajcarski Clariant oraz amerykańskie Celanese.

Sprawa dotyczy możliwości zaistnienia praktyk monopolowych odnoszących się do zakupu etylenu i ryzyka tworzenia kartelu przez działające na rynku europejskim przedsiębiorstwa. Działalność kartelowa zakłada możliwość zawiązania porozumienia lub praktyk uzgodnionych przez co najmniej dwóch konkurentów, mających na celu koordynację ich zachowań konkurencyjnych na rynku lub wpłynięcia na istotne czynniki konkurencji poprzez takie działania, jak ustalanie lub koordynację cen nabycia lub sprzedaży bądź innych warunków transakcji, podział poziomu produkcji lub sprzedaży, podział rynków i klientów, ograniczenia związane z przywozem lub wywozem lub działaniami antykonkurencyjnymi skierowanymi przeciwko innym konkurentom. Tworzenie karteli pomiędzy przedsiębiorstwami jest nielegalne w Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych, jak również w wielu innych państwach świata.

Wprawdzie Komisja Europejska w ogłoszonym komunikacie nie wymieniła firm objętych śledztwem, to jednak Clariant już oficjalnie przyznał, że jest objęty postępowaniem śledczym, a Celanese poinformowało, że niektó®e jego jednostki zostały sprawdzone przez unijnych urzędników.

Za złamanie przepisów antymonopolowych grozi kara pieniężna w wysokości maksymalnie 10% przychodów.

Wyświetlono: 535

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej