Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Węgierski MOL uznany za firmę wiarygodną kredytowo

04.04.2017

Grupa MOL została uznana przez agencję ratingową Moody’s za spółkę wiarygodną kredytowo na poziomie inwestycyjnym Baa3 z perspektywą stabilną. Przede wszystkim jednak jest to dla węgierskiego koncernu petrochemicznego potwierdzenie posiadania zintegrowanego modelu biznesowego oraz silnego profilu finansowego.

Decyzja agencji Moody’s nastąpiła po wcześniejszym podniesieniu oceny przez agencję Standard & Poor’s (na BB+) oraz zmianie perspektywy z negatywnej na stabilną dokonanej przez agencję Fitch (BBB-)

Agencja Moody’s stwierdziła, że ocena wiarygodności kredytowej MOL na poziomie inwestycyjnym oraz związana z nią stabilna perspektywa są odzwierciedleniem kilku czynników, które charakteryzują węgierską firmę. Doceniono zwłaszcza wysoką płynność oraz silny profil finansowy MOL ze spodziewanym generowaniem dodatnich wolnych przepływów pieniężnych, duży zasięg działań rafineryjnych i marketingowych w Europie Środkowo - Wschodniej i dwa wysokiej jakości aktywa rafineryjne wyróżniające się jednym z najwyższych poziomów kompleksowości wśród rafinerii europejskich. Jednocześnie podkreślono zintegrowany profil biznesowy obejmujący segmenty Downstream i Upstream, który dowiódł swojej odporności w warunkach niższych cen ropy naftowej. Zaletą ma być także integracja segmentu Downstream z sektorem detalicznym i petrochemicznym, które służą jako ważne kanały sprzedaży dla produktów rafineryjnych.

- Zgodnie z długoterminową strategią MOL do roku 2030, będziemy nadal opierać się na naszych mocnych stronach, dzięki połączeniu naszej bazy wysokiej jakości niskokosztowych środków trwałych z systematycznym zwiększaniem efektywności. Chcemy być liderem transformacji przemysłowej w Europie Środkowo-Wschodniej, utrzymując jednocześnie silny bilans i wysoką płynność – powiedział József Simola, dyrektor finansowy Grupy MOL.

MOL Group to zintegrowany, międzynarodowy koncern zajmujący się przetwórstwem ropy naftowej i gazu z ponad stuletnią tradycją. Siedzibą firmy jest Budapeszt. MOL Group działa w ponad 40 krajach, zatrudniając 25 tys. pracowników. Działalność koncernu w sektorze Upstream prowadzona jest w oparciu o ponad 75-letnie doświadczenie w zakresie wydobywania złóż węglowodorów. Obecnie firma prowadzi działalność produkcyjną w ośmiu krajach, a w 13 ma aktywa poszukiwawcze. Grupa MOL posiada cztery rafinerie i dwie jednostki petrochemiczne w ramach zintegrowanego zarządzania łańcuchem dostaw na Węgrzech, na Słowacji i w Chorwacji.

Tagi


MOL
Wyświetlono: 637

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej