Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Wacker usprawnia łańcuch produkcyjny ketenów

27.04.2017

Niemiecka firma Wacker Chemie, poprzez swoją jednostkę biznesową Wacker Biosolutions, rozwija produkcję zintegrowaną produkcję odnoszącą się do ketenów, czyli nienasyconych związków karbonylowych, znajdujących zastosowanie w różnych dziedzinach syntezy organiczne.

Inwestycja Wacker Chemie odbywa się w Niemczech w Burghausen. Polega na budowie nowego reaktora do produkcji octanu izopropenylu (IPA) o wydajności 2,5 tys. ton rocznie. IPA to materiał wyjściowy do produkcji acetylacetonu (AcAc), który to jest używany w wielu aplikacjach, począwszy od biotechnologii, poprzez budownictwo, a skończywszy na motoryzacji. Zakończenie inwestycji jest przewidziane na drugą połowę tego roku. Jednocześnie Wacker Chemie przejmuje sprzedaż i dystrybucję czystego acetyloacetonianu wapnia od firmy Acetonate. Ta pochodna AcAc wzmocni istniejący, zintegrowany system produkcji ketonów w Burghausen.

Nowa fabryka wznoszona przez niemieckie przedsiębiorstwo stanowi rozwój łańcucha produkcyjnego w kompleksie chemicznym w Burghausen. W zintegrowanym systemie produkcji kwas octowy najpierw przekształca się w keten, następnie w octan izopropenylowy, a na koniec w acetyloaceton. Zarówno IPA, jak i AcAc służą jako elementy składowe syntez w wielu gałęziach przemysłu, m.in. farmaceutycznych substancji czynnych aż po specjalne powłoki samochodowe. Ponadto AcAc jest materiałem wyjściowym dla dalszych produktów w portfolio Wacker Chemie.

Wyświetlono: 615

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej