Wiadomości - Przemysł gumowy ze świata

Wacker Chemie inwestuje w produkcję krzemionki

01.02.2017

Niemiecka firma Wacker Chemie wybrała Stany Zjednoczone, a nie Europę na miejsce swojej inwestycji związanej z budową zakładu do produkcji krzemionki pirogenicznej.

Obiekt, który będzie miał wydajność produkcyjną rzędu 13 tys. ton rocznie, powstanie w miejscowości Charlestone w stanie Tennessee. Koszt budowy wyniesie 150 mln dolarów. Swoje działanie fabryka zainauguruje w pierwszej połowie 2019 r. Już w tej chwili Wacker Chemie jest obecny z produkcją w Charlestone, gdzie wytwarza m.in. polisilikony dla sektora paneli słonecznych oraz półprzewodników.

Wybór Stanów Zjednoczonych nie jest przypadkowy. To właśnie tutaj, a nie w Niemczech, gdzie firma od dawna jest obecna z produkcją krzemionki, chce rozwijać zintegrowany kompleks krzemionkowy. Nowa fabryka będzie zatem stanowić uzupełnienie łańcucha produktowego już w Charlestone powstającego.

Oto bowiem głównym produktem ubocznym w produkcji polisilikonu, wytwarzanego w USA, jest tetrachlorosilan, który to może być albo przerabiany i ponownie zawracany do obiegu produkcyjnego, albo też wykorzystywany do tworzenia wartości dodanej poprzez użycie go właśnie w ramach produkcji krzemionki pirogenicznej. Integracja systemów produkcji polisilikonów i krzemionki pirogenicznej ma już miejsce w dwóch innych fabrykach Wacker Chemie w Niemczech: w Burghausen i Nünchritz. Dzięki temu firma osiąga maksymalną elastyczność przerobu tetrachlorosilanu, eliminując powstawanie odpadów i tym samym zwiększając zintegrowanie produkcji. To samo chce teraz powtórzyć w USA.

Wacker Chemie jest największym światowym wytwórcą krzemionki pirogenicznej. Oprócz wymienionych niemieckich lokalizacji wytwarza ją także w Chinach. Przywoływany produkt znajduje swoje zastosowanie m.in. jako środek zagęszczający i przeciwzbrylający, zwłaszcza w farbach, atramentach, sztucznych klejach i nienasyconych żywicach poliestrowych.

Wyświetlono: 910

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej