Artykuły - Przemysł chemiczny

W polskiej chemii rośnie znaczenie segmentu parafinowego

23.03.2017
W polskiej chemii rośnie znaczenie segmentu parafinowego

Branża parafinowa to jedna z bardziej specjalistycznych gałęzi przemysłu chemicznego i, co jest szczególnie mocno satysfakcjonujące, intensywnie rozwijana także w Polsce.

Inwestycja w Czechowicach-Dziedzicach
Najważniejszym wydarzeniem na polskim rynku parafin w perspektywie ostatnich miesięcy było rozpoczęcie w listopadzie minionego roku w Czechowicach-Dziedzicach budowy instalacji odolejania rozpuszczalnikowego. Jednostka należąca do spółki Polwax ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Europie. Do użytku zostanie oddana w drugiej połowie 2019 r., a koszt jej wzniesienia to ok. 126 mln zł. Aktualnie na naszym kontynencie istnieją jeszcze dwa podobne obiekty, przy czym zostały one wybudowane w końcówce ubiegłego wieku i z racji tego stosują technologie adekwatne dla tamtego okresu. Polwax natomiast dysponował będzie nowocześniejszymi rozwiązaniami.

Dzięki nowej instalacji udział zaawansowanych parafin przemysłowych w ofercie handlowej i produkcyjnej polskiej spółki przekroczy 50%. Będą to w większości innowacyjne produkty parafinowe opracowane na potrzeby zaawansowanych technologicznie branż przemysłowych, m.in. branży metalowej, opakowaniowej, spożywczej, gumowej, budowlanej, papierniczej i nawozowej. Konkrety? To choćby rozszerzenie oferty produktów przeznaczonych dla branży gumowej. Na nowej instalacji powstawać mają m.in. niskozaolejone parafiny mikro- i makrokrystaliczne, które znajdą zastosowanie w produkcji specyficznych mieszanek woskowych o parametrach spełniających wysokie wymagania producentów opon.

Za sprawą przywoływanej inwestycji rynkowa pozycja Polwaxu powinna ulec umocnieniu: przychody firmy wzrosnąć o ok. 30-40%, a zdolności produkcyjne o ok. 30%. Sama instalacja ma być w stanie wyprodukować ok. 25-26 tys. ton wyrobu gotowego z 30 tys. ton wsadu.

Już teraz jednak Polwax jest największym polskim producentem parafin rafinowanych oraz szerokiego asortymentu wosków naftowych. Należy także do ścisłej czołówki europejskich producentów i dystrybutorów rafinowanych i odwanianych parafin oraz szerokiego asortymentu wosków parafinowych. Tylko w pierwszym półroczu minionego roku wielkość sprzedaży wyrobów parafinowych wyniosła w tym przedsiębiorstwie 29,45 tys. ton, z czego 23% stanowiła sprzedaż eksportowa.

Powstająca na Śląsku instalacja odolejania rozpuszczalnikowego służyć będzie przetwarzaniu gaczu parafinowego, czyli produktu powstającego w procesie odparafinowania rozpuszczalnikowego. Produkt ten zawiera głównie wysoko krzepnące związki parafinowe, „zanieczyszczone” pewną ilością, w zależności od gatunku od 1 do 12%, olejów bazowych. To kolejny krok na drodze technologicznego rozwoju Polwaxu. W przeszłości opracował on już technologię produkcji parafiny niskozaolejonej z gaczu średniego oraz filtratu parafinowego z tego gaczu. Mówiąc natomiast prościej, gacz jest wsadem do instalacji odolejania zawierającym bardzo dużo parafiny i za dużo oleju. Koniecznością jest zatem rozdzielenie obydwu tych frakcji (olej staje się produktem ubocznym, choć też wykorzystywanym), aby osiągnąć maksymalnie czystą parafinę. 

Jak przyznawał w dniu rozpoczęcia budowy Dominik Tomczyk, prezes Polwaxu, nowa instalacja „pozwoli wejść spółce do zupełnie innej ligi, o byciu w której wielu marzy”.

Wyświetlono: 1197

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej